İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Açıkları
  3. 2021 Güvenlik Açıkları Nelerdir?

2021 Güvenlik Açıkları Nelerdir?

2021 Güvenlik Açıkları Nelerdir?

2021 Güvenlik Açıkları Nelerdir?

Güvenlik açıkları ve bu açıklar hakkında edinilecek birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilere de kişilerin ve şirketlerin araştırarak kolaylıkla ulaşabilecekleri bilinmektedir. Bu yüzden de bu güvenlik işleri ile meşgul olan kişilerin bu konuda bilgi sahibi olmalarının yaptıkları işi daha etkin bir şekilde yapmalarını sağlayacağı için önemidir.

Kötü amaçlı kişiler bir güvenlik açıklığını fark etmeleri halinde bunu kullanmaya başlamaktadırlar. Yani diğer bir deyim ile istismar ettikleri söylenebilmektedir. Bu istismar kelimesinin aynı zamanda saldırı kelimesini de karşıladığı söylenebilmektedir.

Güvenlik açıklarından faydalanan kişilerin gerçekleştirmiş olukları saldırıların temel amacı sisteme, sistemin içinde yer alan verilere ve belirli kaynaklara erişimin sağlanmasıdır. Özellikle bu verilere erişimin sağlanması orta ve büyük ölçekli şirketler için risk teşkil etmektedir. Bu yüzden de özellikle bu şirketlerin bu konuda bilgi sahibi olarak önlem almaları gereklidir.

2021 Yılı Güvenlik Açığı Kategorileri

Güvenlik açığı ve yazılım açıkları aşağıdaki gibi belirlenen kategoriler arasında yer almaktadır. Bu yüzden de aşağıda yer alan bilgilerin okunarak bu kategoriler hakkında kişilerin bilgi sahibi olabilecekleri bilinmektedir.

Onaylanmamış giriş; programların genellikle veri girişinin sağlanması ile çalıştığı bilinmektedir. Zararlı olan programın ise istenilmeyen bir şekilde tasarlanmış olması da kötü amaçlı yazılıma sahip olabileceğini göstermektedir.

Ayrış koşulları; ortaya çıkan bir olayın veya durumun sıralı veyahut da zamanlanmış çıktılara bağlı olduğu zamandır. Yarış koşulu ise gerekli olan sıralamaya uygun olmayan ve bununla beraber zamanlanmamış olayların doğru sırada yer almadığı durumlarda yarış koşullarının bir güvenlik açığı oluşturabileceği bilinmelidir.

Arabellek taşması; Buffer overflow ismi ile de anılan bu kategori bir arabelleğe sınırların da ötesinde verilerin yazılması halinde ortaya çıkan bir açıklık olduğu ifade edilebilmektedir. Sınırların ötesinde verilerin bulunması halinde uygulama ve diğer işlemler için ayrılan belleğe erişim sağlanmaktadır.

Güvenlik uygulamalarındaki zayıflıklar; hassas veriler ve sistemler kimlik doğrulama, şifreleme ve yetkilendirme gibi işlemlerin kullanılması halinde korunabilmektedir. Geliştiriciler güvenlik açıklarının oluşturma ihtimalleri yüksek olduğundan dolayı kendilerine ait olan güvenlik algoritmasını oluşturmaya çalışmamaları gerekmektedir.

Erişim denetim sorunları; erişim denetimi şeklinde ifade edilen denetim şeklinde kimin bir dosya veyahut da fiziksel kaynağa eriştiğinin yönetilmesi ve ne gibi şeyleri yaptıklarının denetlenmesi işlemleridir.

Donanım Zayıflıklarının Güvenlik Açıklarına Etkisi

Güvenlik açıkları kişiler ve şirketlerde bulunan hassas verilerin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesine zemin hazırlayan küçük ama sonucu kötü olan sonuçlardır. Bu sonuçlar büyüyerek şirketi kötü yönde etkileyeceği için kişilerin güvenlik açıklarının oluşmaması için gerekli olan konular hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Donanım güvenlik açıkları cihaz modellerine özel bir şekilde oluşturulabilmektedir. Genellikle bu durum olduğunda ise rastgele girişimciler tarafından istismar edilemeyeceği bilinmektedir. Hedefli yapılan saldırılarda donanımsal olan istismarların yaygın bir şekilde bulunduğu görülmektedir.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap