Teknoloji

Apple Store Kısıtlamaları Gevşetiliyor

Apple Store kısıtlamaları gevşetiliyor, nedeni ise Apple Perşembe günü, küçük geliştiriciler üzerindeki App Store kısıtlamalarını hafifletmeyi kabul etmesi ve iPhone üreticisi, geliştirici tarafından Fortnite’ın arkasındaki App Store üzerinde açılan ayrı bir davada aynı yargıçtan bir karar beklerken bir toplu dava anlaşmasına varılması. Anlaşma, Fortnite davasında yargıç tarafından vurgulanan bir konu olan tüm geliştiricilerin müşterilerle iletişim kurma biçiminde değişiklikler içeriyor.

Mayıs ayındaki Epic-Apple davası sırasında Gonzalez Rogers, Epic onu davasının merkezinde yapmasa da Apple’ın kurallarını eleştirdi. “Apple’ın bu bilgileri tüketiciden saklaması rekabete aykırı görünüyor” dedi. 2019’da bir grup küçük yazılım geliştiricisi, Apple’ın antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia eden bir dava açtı. Yeni mahkeme dışı anlaşma, alternatif bir ödeme yöntemi sunduktan sonra App Store’dan yasaklanan Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’in açtığı ayrı bir davada verilen karardan önce geldi.

Bu Karar Neden Alındı?

Apple yine de mahkemelerde ve yasama organlarında itiraz edilen App Store iş uygulamalarının büyük çoğunluğunu olduğu gibi korudu. Bunun yerine, yalnızca 100 milyon dolar (yaklaşık 740 milyar dolar), değeri 2,400 milyar doları aşan bir şirket için küçük bir meblağ (yaklaşık 1,78,00,210 milyar dolar) ve hukuk uzmanlarının bildirdiği bir dizi e-posta pazarlama kısıtlamasını devretti. Şirketlerin iş ortaklarının müşterileri alternatif ödeme yöntemlerine yönlendirmesini yasaklamasına izin veren daha önceki bir ABD Yüksek Mahkemesi davasında bile savunmak zor olabilir. Bu durum da Apple Store kısıtlamaları gevşetiliyor sonucunu doğuruyor.

Davaların Açılma Sebebi Nedir?

Bir grup küçük yazılım geliştiricisi 2019 yılında Apple’ın %30’a varan komisyon alma gibi uygulamalarla antitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek dava açmıştı. Cupertino, California merkezli şirket, yılda 1 milyon dolar kazanan ABD’li geliştiricileri kapsayan ve geliştiricilerin Apple’ın komisyonlarının çok yüksek olduğu yönündeki tüm iddiaları belirttiği bir anlaşmaya vardığını söyledi. Apple, Fortnite yaratıcısı Epic Games tarafından açılan çok daha yüksek profilli başka bir davasının da bir sonuca ermesini bekliyor. Perşembe günü önerilen anlaşmanın, Epic davasında karar vermesi beklenen ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers tarafından onaylanması gerekecek. Karardan önce dahi Apple Store kısıtlamaları gevşetiliyor.

Dava Sonucu Ne Oldu?

Perşembe günkü anlaşmanın bir parçası olarak Apple, geçen yıl yapılan ve küçük geliştirici komisyonlarını %15’e düşüren bir değişikliği üç yıl uzatma da dahil olmak üzere App Store’da değişiklikler yapacağını söyledi. Özetle Apple Store kısıtlamaları gevşetiliyor. Geliştiriciler, Apple’a komisyon ödememek için uygulamalarının dışında uzun süredir diğer ödeme biçimlerini kabul edebiliyor ve Netflix gibi bazıları Apple’ın yerleşik ödeme sisteminden kaçınıyor. Davada geliştiricileri temsil eden Hagens Berman’ın yönetici ortağı Steve Berman, düzenlemelerin “önemli iyileştirmeler” getireceğini söyledi. Ancak kullanıcılar, değişikliklerin yalnızca küçük tavizleri temsil ettiğini söylediler.

Apple, geliştiricilere, daha sonra bu müşterileri ücret gerektirmedikleri için genellikle daha ucuz olan alternatif ödeme yöntemleri hakkında bilgilendirmek için App Store aracılığıyla kaydolan müşterilerden toplanan iletişim bilgilerini kullananlara karşı katı kurallar uygular. Apple için. Netflix ad tanıma özelliği olmayan küçük geliştiriciler, Apple’ın kısıtlamalarının müşterilerle doğrudan faturalandırma ilişkileri kurmalarını engellemesine uzun süredir itiraz ediyor.

Apple Ne Yapacak?

Apple, değişikliklerin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki doğrudan düzenlemelerin kapsadığı küçük geliştiriciler kategorisi için değil, dünyadaki tüm geliştiriciler için geçerli olacağını söyledi. Şirket ayrıca küçük geliştiriciler için 100 milyon dolarlık bir yardım fonu oluşturacak. Dev teknoloji şirketi, ilk kez uygulama geliştiricilerinin, işlemlerden yüzde 30’a varan komisyonlar aldığı App Store dışında alternatif ve genellikle çok daha ucuz ödeme yöntemlerini kullanma konusunda kullanıcıları bilgilendirmesine izin vereceğini söyledi. Apple Store kısıtlamaları gevşetiliyor anlamına gelen bu açıklamanın ardından uygulanacak hamleler bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu