Haberler

Avrupa Komisyonu, Nvidia’nın İngiliz çip tasarım şirketi Arm’i satın almasıyla ilgili bir rekabet soruşturması başlattı.

Avrupa Komisyonu, Nvidia’nın İngiliz çip tasarım şirketi Arm’i satın almasıyla ilgili bir rekabet soruşturması başlattı.

Eylül ayında 40 milyar dolarlık (29 milyar £) anlaşma açıklandı.

Düzenleyiciler, Nvidia’nın bu hareketi dünyanın akıllı telefonlarının büyük çoğunluğuna güç sağlayan Arm’in teknolojisine erişimi kısıtlamak için kullanabileceğinden endişe duyuyorlar.

Nvıdıa, Arm’in açık lisanslama modelini sürdüreceğine söz verdi.

İNGİLTERE, çip tasarım Kolunun devralınmasına müdahale etti
Nvidia’nın çip tasarımcısı Arm’i devralması araştırıldı
Yetkililer, dünyanın grafik ve yapay zeka yongası reticisi olan teknoloji devinin endişelerini gidermek amacıyla taviz verdiğini söyledi.

Ancak komisyon, anlaşma hakkında hala “ciddi şüpheleri” olduğunu ve bunun sonuçlanabileceğine inandığını söyledi:

daha az seçenek
azaltılmış yenilik
tüketiciler için daha yüksek fiyatlar
Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, “Analizimiz, Nvıdıa tarafından Arm’nin satın alınmasının, yarı iletkenlerin kullanıldığı birçok pazarda çarpıtıcı etkilerle Arm’nin IP’SİNE [fikri mülkiyet] erişimin kısıtlanmasına veya bozulmasına yol açabileceğini gösteriyor” dedi.

2px sunum gri çizgi
Teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones’un analiz kutusu
Nvidia, Eylül 2020’de Arm’ye girdiğinde, anlaşmanın engellenmesi pek olası görünmüyordu.

Ne de olsa, İngiltere’nin teknoloji endüstrisinin tacındaki bu mücevher, Japonya’nın Softbank’ı tarafından devralınmasının hükümet tarafından Brexit sonrası ekonomiye güven oyu olarak kutlandığı 2016’te bağımsızlığını çoktan kaybetmişti.

Ancak, Arm’in tüm yonga endüstrisine hizmet veren tarafsız bir satıcı olarak benzersiz satış noktasının tehlikeye gireceği konusunda uyaranların sesleri duyulmuş gibi görünüyor.

Tüm dünyada, düzenleyiciler bu anlaşmaya bir göz atmaları gerektiğine karar veriyorlar. İNGİLTERE hükümeti, ulusal güvenlik endişelerini dile getirerek işleri başlattı ve Rekabet ve Pazarlar Otoritesi, inovasyon üzerindeki etkiyle ilgili bir soruşturma başlattı.

Bu aynı zamanda Washington ve Brüksel’de soruşturmalara yol açarken, Çin, ortaya çıkan nesnelerin interneti için hayati önem taşıyan bu işin Amerikan kontrolü konusunda endişeli.

Nvidia’nın zorlu lideri Jensen Huang anlaşmayı görmeye kararlı görünüyor, ancak Arm ilk satıldığında dehşete düşenler başka bir sonuç umuyorlar: borsaya bir İngiliz şirketi olarak geri dönüş.

2px sunum gri çizgi
Nvidia, düzenleyicilerin endişelerini giderebileceğini ve satın alma ile ilerleyebileceğini umduğunu söyledi.

Bir temsilci, “İlk kaygılarını giderme fırsatını dört gözle bekliyor ve işlemin Arm’yi hızlandırmaya ve [Avrupa Birliği] de dahil olmak üzere rekabeti ve yeniliği artırmaya yardımcı olacağını göstermeye devam ediyoruz.” dedi.

Komisyonun anlaşmayı temizleyip temizlemeyeceğine karar vermek için 15 Mart 2022 tarihine kadar zamanı var.

Bu, satın alma ile ilgili yapılan ikinci soruşturma – İngiltere’nin rekabet bekçisi bu yılın başlarında kendi başına açıkladı.

Çip şirketleri başlangıçta anlaşmayı gelecek yıl Mart ayına kadar tamamlamayı umuyorlardı – ancak bu şimdi olası görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu