İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Programlar
  3. Bilgisayar Programları Amacı

Bilgisayar Programları Amacı

Bilgisayar Programları Amacı

Bilgisayar Programları Amacı

Bilgisayar programları amacı gereği donanım ve komutların kullanıcı isteği doğrultusunda çalıştırılmasının sağlanmasıdır. Programlama dilleri ile oluşturulan bu komutlar genel olarak bilgisayar programı olarak ifade ediliyor.

İnternet ve de bilgisayarların gelişen teknoloji ile çok daha fazla gelişen bilgisayar programları her geçen gün sundukları ile de kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyor.

Bilgisayar programları birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Ticari ya da kişisel amaçlı bu kullanılabilen bu programlar kullanıcılarında oldukça yarar sağlıyor.

Etki alanlarına ve de bilgisayar programları amacı açısından uygulama, sistem, zararlı programlar karşımıza çıkıyor. Çalıştırma alanına göre de kodlar, masaüstü programları, sunucu yazılımları bulunmaktadır.

Ada Lovelace: İlk Bilgisayar Programcısı

Tarih boyunca genel olarak icatlar söz konusu olduğunda karşımıza hep erkek isimleri çıkmıştır. Ancak bilgisayar programcısı denildiğinde ise bir kadın, ismini duyurmuştur. Şu anda kullanılan birçok bilgisayar programının temeli Ada Lovelace tarafından atılmıştır.

Ada Lovelace Day olarak ekim ayının ikinci Salı günü kutlanmaktadır. Müzik ve yanında matematik eğitimleri alan Ada Lovelace, birçok profesörden eğitim almıştır. Matematik alanında kendisini geliştiren Lovelace, Luigi Menabre tarafından yazılan motorlar ile ilgili bir makaleyi kendi notlarıyla çevirmesiyle ilk algoritma yazılmıştır. Bu sayede öncü bir bilim insanı olarak tarihte anılmaya başlanmıştır.

Bilgisayar Programcısı Olmak

Bilgisayar programları amacı gereği kodlamaların yazılarak sistemlerin geliştirilmesidir. Bu nedenle bu alanda becerikli olmak kadar analitik olmak da gerekmektedir. Aynı zamanda problem çözme yeteneklerine de sahip olunmalıdır.

Bunun nedeni ise sistemlerde ve de yazılımlarda oluşabilecek hataların çözümünün başarılı bir şekilde yapılmadı gerektiğidir. Kod yazımının yanı sıra temel, mimari ve de test yazılım konuları hakkında da bilgi sahibi olunması zorunludur.

Bu alanda kendinizi geliştirerek deneyim kazanırsanız iyi bir bilgisayar programcısı olabilirsiniz. Her geçen gün artan iş gücü ile de önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. İlgili bölümlerin okunması ile akademik anlamda kendinizi geliştirmenizin yanında alacağınız kurslar ile de daha fazla yetiye sahip olabilirsiniz.

Bilgisayar Programlama

Bilgisayar programları amacı ile hareket etmek isteyenler mutlaka ama mutlaka bilgisayar programlama dillerini de öğrenmelidirler. Bu diller arasında ise HTML, CSS, Java, C#, Python, Visual Basic, C++ ve ASP bulunmaktadır.

Web sitesi kodlamalarında çoğunlukla yazılım dili olarak HTML karşımıza çıkıyor. PHP ise sitenin kullanımını sağlayan bir kodlama dilidir. Visual Basic basit bir kullanım sağlar. C# kodlama dili ise oldukça zordur. Ancak mutlaka öğrenilmesi gereken kodlama dilleri arasında yer almaktadır.

ASP ise Microsoft’un geliştirdiği bir kodlama dilidir. İçeriklerin düzenlenmesi, kaldırılması ya da düzenlenmesi amacı ile kullanımı yapılmaktadır.

Genel amaçlı bilgisayar yazılımı için C++ yazılım dili kullanılmaktadır. Python ise web programlama, sistem programı, bilgisayar programı geliştirilmeleri için çok yönlü kullanım imkanı sunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap