İlginizi Çekebilir
En Yararlı Programlar
  1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Programlar
  3. Bilgisayarda Hangi Programlar Olmalı?

Bilgisayarda Hangi Programlar Olmalı?

Bilgisayarda Hangi Programlar Olmalı?

Bilgisayarda Hangi Programlar Olmalı?

Her bilgisayarda olması gereken programlar, gündelik yaşamda bilgisayar kullanan kullanıcılar için son derece önemlidir. Doğru program seçimleri ile birçok işlemi hızlı ve de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Hem kaliteli hem de ücretsiz olan birçok program alternatifi ile bilgisayarınıza gerekli olan tüm yazılımları indirebilirsiniz. Uzun yıllardır güvenle ve de severek kullanılan programların kısa açıklamalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

İyi Bir Tarayıcı Seçmek

Bilgisayarda olması gereken programlar arasında yer alan tarayıcıların, internet kullanımının yapılabilmesi için her bilgisayarda bulunması gerekmektedir. Opera GX,  bir internet tarayıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Google Chrome’a oranla daha az RAM yemektedir. Bunun yanı sıra ücretsiz reklam engelleme özelliğine sahiptir.

Aynı zamanda Apple Music, Spotify ve Youtube Music sitelerini tek bir platform üzerinden kolayca dinleyebileceğiniz bir panele de sahiptir.  Haber bölümünü de dilerseniz özelleştirebilirsiniz.

Google Chrome, birçok kişinin kullanmayı tercih ettiği bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Birçok özelliği ve de hızı ile de internet kullanıcılarının genellikle kullanmayı seçtiği bir tarayıcı.

Mutlaka Bir Antivirüs Programı Olmalı

Bilgisayarda olması gereken programlar arasında bulunan anti virüs yazılımları, olası siber saldırıların, virüslerin, trojenlerin vb. önüne geçmenizi sağlayacak ve bilgisayarınızı koruyacaktır.

Tedbir almak amaçlı bir anti virüs programı kullanıyor olmak bilgisayarınızı daha uzun süre güvenli ve hızlı bir şekilde kullanabilmenize yardımcı olacaktır. Ancak ülkemizde maalesef birçok kişi gerçek anti virüs programlarından ziyade korsan indirmeyi tercih ediyor. Korsan bir program bilgisayarınızı tam olarak koruyamayacağı gibi bilgisayarınızın yavaşlamasına da neden olmaktadır. Bilgisayarınızda yüklü halde olan Windows Defender ise özellikleri yönünden yetersiz olacaktır. Bu nedenle orijinal anti virüs programlarını indirmeniz bilgisayarınızın korunması açısından oldukça yararlı olacaktır. Ücretli olarak indirilebileceğiniz bu programlar, ücretsiz olarak da kullanılabilmektedir. Fakat ücretsiz sürümlerde sunulan özelliklerin yetersiz olduğu söylenebilir.

Sıkıştırma Programları

Bilgisayarda olması gereken programlar arasında sıkıştırma görevini gören RAR’lardan da bahsedebiliriz. Genel olarak yüklü dosyalarınızın sıkıştırılması, e-mail ile gönderilmesi ya da internet üzerinden dosyaları kolaylıkla indirilebilmeniz için gerekli olacaktır. Büyük ebatlardaki dosyaların daha az yer kaplaması için ve usb gibi bellekler ile taşınmasına da yardımcı olmaktadır.

Ekran Alıntısı

Birçok kişi kişisel kullanımlarında da dahi ekran alıntısı kullanmak durumunda kalabilmektedir. Telefon üzerinden kolaylıkla yapılan ekran alıntısı işlemi diz üstü ya da masa üstü bilgisayarlarınızda da yapılabilir. Bunun için yüklemeniz gereken ekran alıntısı programları ile sağlayabilirsiniz.

Bu tip programlara bakacak olursak LightShot adlı yazılım kolay bir şekilde internet üzerinden indirebileceğiniz ve de kullanabileceğiniz programlara bir örnektir. Bilgisayarda olması gereken programlar içerisinde bulunan LightShot, genel olarak kullandığınız bilgisayarımıza yüklü bir halde olan bir programdır.

Bilgisayarınızı daha da aktif ve rahat bir şekilde kullanabilmek için gerekli olan bazı program ve de isimlerinden bahsettik. Mutlaka bu programları güvenilir ya da kendi internet sitelerinden indirmeye özen gösteriniz.

Yorum Yap

Yorum Yap