Bilişim

Bilişim Hukuku ve Yapay Zeka

Yapay zeka, insan zekasını taklit ederek birçok görevi yerine getirmeyi başaran, topladıkları veriler ile de kendini daha da geliştirerek iyileştirebilen makineler ya da sistemlerin genel adıdır.

Yapay zekanın gün geçtikçe çok daha fazla gelişmesi ve de yaygınlaşması, bir teknoloji olarak birçok gelişmiş ülkede önem verilen bir alan haline gelmiştir. Kimi çalışmalardan övgü ile bahsedilirken kimi çalışmaların ise ürkütücü olması gerçeği kafalarda birçok soru işaretlerinin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu da birçok kişinin yararlı olup olmayacağı konusunda şüpheye düşmesini sağlıyor.

Yapay Zeka Tehlikeleri

İkonik filmler ve de dizilerde gördüğümüz yapay zeka teknolojisinin insan hayatını tehdit ettiği boyutlara ulaşması da tehlike yaratabileceği konusunda şüphelerin oluşmasını sağlıyor. Özellikle de kötü amaçlı insanların bu yapay zekalı teknolojik ürünleri kullanabileceği gerçeği de son derece korkutucu.

Son derece güçlü olan yapay zeka teknolojisi ile özel hayatın gizliliğin ortadan kalkabileceği düşüncesi, savaş alanında kullanılabilir olması da sunduğu tehlikeler arasında yer alıyor. Sahte videolar düzenlenebilmesi, iktidari ve siyasi manipülasyonların yapılmasına da yol açabilir.

Aynı zamanda makinelerin iş gücünü karşılaması ile de işsizlik sorununun ortaya çıkması durumu da birçok kişi için endişe verici bir durum. Söz konusu olan işsizlik zaten bir sorun iken bir de insan gücünün yerini makinelerin alması on binlerce kişinin aç kalmasına yol açabilir.

Yapay zeka projelerinin ele geçirilmesi oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Belki de milyonlarca insanın hayatının riske girmesi söz konusu olabilir. İnsanoğlunun yararına geliştirilen yapay zeka projeleri ve ürünleri, kötü niyetli kişilerin eline geçmesiyle büyük sorunlara neden olabilir. Bu da sorunun hayal edilemeyecek boyutlara taşınmasına neden olabilir.

 

Yapay Zeka Suç İşleme Durumu

Yapay zeka, ilgili suçu işlemeden hemen önce buna istinaden kodları oluşturacak olur ise kasten bu suçu işlemiş olacaktır. Bu öngörülemeyen bir durum olsa dahi  taksirle hareket etmiş olacağı için yine suç sayılacaktır.

Ancak hukuki olarak bir kişilik sayılıp sayılamayacağı ise halen tartışılan bir konudur. Buradan yola çıkacak olursak yapay zekanın hukuki sorumluluğu aslen kişilik olarak kabul edilmesine bağlı bir durum da denilebilir. Bu nedenle de öncelikli olarak kişilik kavramı hukuksal yönden insan ile sınırlandırılması meselesi ile de doğrudan ilişkili olduğu söylenebilir.

Günümüzde konuya olasılıklar üzerinden hareket edilerek bakılmaktadır. Vaka bazlı çözümler ilk olarak karşımıza çıkıyor. Suç işlemesi amacıyla oluşturulması ya da sonradan öğrenerek ve algoritmasını o yönde geliştirmesi ile suç işlemesi gibi durumlar baz alınıyor.

Buna yönelik çalışmaların hala daha devam etmesi ve tartışmaların netleşmemesi gibi nedenlerden ötürü net bir yanıt vermek henüz mümkün değil. Ancak teknolojinin gelişmesi ile bu konuya çok daha fazla önem verilmesi gerektiği konusunda herkesin hem fikir olduğu rahatlıkla söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu