İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilişim
  3. Bilişim Nedir?

Bilişim Nedir?

Bilişim Teknolojileri Eğitimi

Bilişim Nedir?

Bilişim, hem teknolojinin hem de bilginin beraber kullanılması ile ortaya çıkarılan ürünlerdir. İnternet sayesinde en hızlı ve kolay şekilde bilgi akışlarının gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. İnternet ağları ile fotoğraf, veri, ses dosyası, görüntülü ve sesli konuşabilme, bulut teknolojisindne faydalanabilme gibi pek çok yönden faydalanabiliyoruz.

Ancak en önemli yanı ise bilişim sayesinde günlük hayatımızda tüm dünyada olup bitenleri, haberleri, gelişmeleri takip edebilmek de topluma ne denli entegre olduğunu bize gösteriyor.

Tüm elektronik verilerin oluşturulması, saklanması, işlenmesi, güvenli bir şekilde korunması, üzerinde değişiklik yapılması gibi işlemlerde bilgi teknolojisi kullanılmaktadır. Bilişim, ya da diğer adıyla bilgi teknolojisi, sürekli kendini geliştiren, ilerleyen cihazlar ve de yeni teknolojiler doğurmaktadır.

Bilişim Teknolojileri
Bilişim teknolojilerinin 4 temel kategoriye ayrıldığını söyleyebiliriz. Ancak bu kategorilerin altında da birçok farklı unsurlar da bulunmaktadır. Bilişim teknolojileri arasında bulunan ana kategoriler ise:

  • Yazılımlar, verilerin işlenmesi ve de saklanması açısından son derece önemlidir.
  • Donanımlar, bilgi toplanması ve de işlenmesi, saklanması ve de sunulması açısından kullanılan teknolojik sistemler olarak da ifade edilebilir.
  • Ekipmanlar, tüm bilgi ve de verilerin toplanması, saklanması veya işlenmesi için tasarlanan araçlardır. Aktif olarak kullanılabilecek bu araçlara örnek vermek gerekir ise görüntü cihazları arasında bulunan kamera ve ses cihazları arasına bulunan mikrofon, ekipmanlar için örnek oluşturabilir.
  • Hizmetler, kullanılan tüm araç ve de gereçleri kapsamaktadır. Son aşamada yer alan hizmetler, saklama ve sunum ağırlıklı hizmetlerin bütünüdür.

Sadece bilgisayarlar değil, televizyonculukta da kullanılan cihazlar, sesli iletişim araçları, tüm internet teknolojileri, yapay zeka, ATM, bankacılık sistemleri vb. bilişim teknolojilerini oluşturmaktadır.

Bilişim Teknolojileri Eğitimi

Bilişim teknolojileri eğitimi üniversitelerin yanı sıra pek çok özel kurslar ile sertifika kazanımlarıyla da sağlanabilmektedir. Akademik eğitimi her ne kadar önemli olsa da özellikle de uluslararası piyasada bu alanda yetenekli kişilerin çok daha fazla ön plana çıktığı görülebilmektedir.

Özellikle de güvenlik açıklarını bulan pek çok yetenekli genç bu konuda firmalara bilgi vererek çok sayıda iş teklifleri de almıştır. Ancak tabi ki bu kişiler korsan adı verdiğimiz kötü niyetli hackerlar değildir. Sistem açıklarını bularak ilgili firmalara bildirimleri gerçekleştirmeler sonucu bu yönde iş teklifleri almışlardır.

Bilişim alanında çok çeşitli meslekler yapılabilmektedir. Yazılım geliştirme, donnaım ya da masaüstü desteği, uygulama yönetimi, ağ mimarisi, sunucu yöneticisi, depolama yöneticisi gibi farklı alanlarda da uzmanlaşmayı seçebilirler. Ancak birçok beceriye sahip olmak bu alanda birçok iş kapısını da aralayacaktır.

Günümüzde her geçen gün teknolojinin ilerlemesi ile bu alanda istihdam açıkları oluşmaya da devam etmektedir. Bilişim teknolojilerinden faydalanarak tıp alanında da ciddi ilerlemeler söz konusu olmaktadır. Nitelikli personel bulunması, yapay zekanın gelişmesi ve sürekli olarak gelişmeye devam etmesi bilişim sektörünün ihtiyaçlarını artırmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap