İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilişim
 3. Bilişim Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri Farkları
Trendlerdeki Yazı

Bilişim Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri Farkları

Bilişim Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri Farkları

1Bilişim Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri Farkları

Bilişim sistemleri ve Bilişim Teknolojileri; birbiri ile çok yakından ilişkili olan kafa karıştıran alanlardır. Bunun nedeni konuların açıklığı için öğrencilere anlatılan derslerin birbiri ile çakışmasıdır. Her ne kadar benzerlik olsa da kariyer seçeneği olan bu iki alan için farklılıklarda mevcuttur.  Fakat bunun öncesinde bilişim teknolojileri ve bilişim sistemleri hakkında kişilerin bilgi sahibi olmalarını önemli olduğu paylaşılmaktadır.

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra sık sorulan soru olan bilişim sistemleri ve bilişim teknolojileri arasındaki farkı hakkında kişilerin bilgilendirilmesi de önemlidir. Bu anlamda ise bilişim sistemlerinin teknoloji ile ilgilenen sisteme odaklanıldığı, bilgi teknolojisinin ise teknolojinin ve bununla beraber bilginin nasıl yaygınlaştırılacağı hakkında kişilere yardımcı olacağı söylenebilmektedir.

Bilişim Sistemleri

Bilişim sistemleri; kontrol, karar verme için bilgi toplama, planlama, muhafaza ve yayma maksadıyla birbiri ile ilişkili kavramları içeren bir alandır. Bilişim sisteminin işlevi; organizasyonun kontrolünü ve koordinasyonunu sağlayarak bilgiyi toplama, işleme, saklama ve dağıtma işlemleri için oluşturulmuştur. Bu sistemin amacı güvenilir bilgiyi zamanında ve ulaşması gereken yere doğru şekilde ulaştırmaktadır.

Bilişim Teknolojileri

En basit tabir ile bilgi ve teknoloji arasında güçlü bir köprünün inşa edilmesini sağlayan teknolojik öğelere bilişim teknolojileri denir. Bilgi sistemlerinin hazırlamış olduğu bilgiyi işlenmiş haliyle iletilmesini sağlayan teknolojiler bilişim teknolojileri kapsamaktadır. Bilgi ve iletişim bilişim teknolojisinin alt yapısını oluşturur. Ayrıyeten bilgisayar ve ağ sistemleri de alt yapının oluşmasında etkiye sahiptir.

Bilişim teknolojilerinin oluşmasına yardımcı olan dört adet kategori bulunmaktadır. Bu kategorilerin ise hizmetler, yazılım, donanım ve ekipmanlar şeklinde sıralanabildiği söylenebilmektedir.

Bilgisayar, enformasyon araçları, bulut tabanlı sistemler ile beraber çalışan yazılım araçları bilişim teknolojileri teriminden elde edilmesi istenilen faydanın daha etkin olabilmesi için önemlidir. Bu araçların aynı zamanda veri işlenmesi, analiz edilmesi ve toplanması aşamasında yer aldığı görülmektedir.

Bilişim teknolojilerinin kişilere sağlamış olduğu faydalar arasında kurumsal bir şirket için hazırlanmış olan organizasyon şemasının daha verimli hale getirilmesi bulunmaktadır. Bununla birlikte ise hem devlet hem de özel işletmelerin kendilerini yenileyebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgilerin erişiminin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. Bilişim teknolojilerinin bu ve bunun gibi daha birçok faydalarının olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Bilişim Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri Çalışma Alanları

Bilişim sistemleri ve bilişim teknolojileri bölümünün son yıllarda rağbet görülen alanlar arasında yerini aldığı görülmektedir. Bu durum günümüz zamanında geçerlidir. Çünkü her geçen gün yenilikler ve gelişmeler yaşanılmaktadır. Bu şekilde değişen durumların ise mesleğin çalışma alanlarını etkileyeceği bilinmektedir.

Günümüz şartlarına bakıldığında bilişim sistemleri ve bilişim teknolojileri bölümünden mezun olan kişilerin aşağıda verilen alanlarda hizmetlerini yerine getirebilecekleri bilinmektedir.

 • SEO uzmanı
 • Veri analisti
 • Grafik programcısı
 • Ağ sistemleri uzmanı
 • Program yazılımı ve bu yazılım geliştirilmesi yani kısaca programcı
 • Network sistem uzmanı
 • Sistem analistliği
 • Ağ sistemleri yöneticiliği
 • Sistem tasarımcılığı
Yorum Yap

Yorum Yap