İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilişim
  3. Bilişim Vadisi
Trendlerdeki Yazı

Bilişim Vadisi

Bilişim Vadisi

Bilişim Vadisi

Bilişim vadisi, ilk olarak ABD’de bulunan San Francisco’daki Silikon Vadisi’nde kurulmuştur. Teknolojik üs olarak anılan bu yerler, bilgi teknolojisine dair organizasyon, şirket, Ar-Ge çalışmalarını bir araya getirerek yapay zeka, otomasyon gibi hayatı her alanda kolaylaştıran teknolojik gelişmeleri sağlamaktadır.

Dünyaca önem verilen bu üsler, günümüzde Türkiye’de de popüler olmaya başlamıştır. Çin, Güney Kore gibi ülkelerde de yer alan bilişim vadisi çalışmaları ile teknoloji üzerine faaliyet gösteren şirketlerin daha verimli olmasını ve Ar-Ge çalışmalarının daha iyi yapılmasını sağlamaktadır.

Türkiye Bilişim Vadisi Nerede?

Birçok ünlü Türk şirketlerinin desteği sonucu oluşturulan bilişim vadisi, Türkiye’de Gebze/Kocaeli sınırlarında yer alıyor. Ancak ileriki zamanlarda da Bursa ve İzmir’de de açılması planlanıyor.

Yerli firmaların yanı sıra teknoloji sektöründe dünyaca ünlü birçok firmanın da bulunduğu Türkiye Bilişim Vadisi, 420 futbol sahası kadar büyüklükte bir alana kuruldu.

Bilişim Vadisi, şirketler açısından çok zengin bir alan olarak görüldüğünden, Ar-Ge personeli ve farklı alanlarda çalışanlar için birçok iş fırsatını da beraberinde getirmiştir. Bilişim Vadisi bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda sadece dijital pazarlama, yazılım mühendisleri ve bilgi yönetimi uzmanlarına profesyonel imkanlar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda burada yaşayan ailelerin ihtiyaçlarını da karşılarken okul öncesi ve branş öğretmenleri, bankacılar vb. meslek gruplarına da iş alanı yaratarak destek sağlıyor.

 

Bilişim Vadisi Avantajları Nedir?

Bilişim Vadisi’nde olmak hem şirket hem de çalışanları için bariz avantajlara sahiptir. Buradaki şirketler ve çalışanlar cazip bir vergi muafiyeti politikasından yararlansalar da Gebze gibi stratejik noktalarda yer almanın avantajını da yaşayabilirler. Öte yandan mükemmel bir referans materyali olan bu vadi, ülkenin imajına da olumlu etki yaptı. Bilişim Vadisi’nde yer alan bir firmanın en önemli avantajı 12 yıl boyunca %100 KDV muafiyeti sağlamasıdır. Benzer şekilde, buradaki şirketler damga vergisi ve atık su vergisi gibi diğer vergilerden muaftır. Devlet, Bilişim Vadisi’nde çalışan kişilerin de sigorta primlerinin %50’sini ödeyerek katkı sağlamaktadır.

 

Tıpkı bir şirket gibi burada çalışan kişiler de çeşitli avantajlardan yararlanabilmektedir. Örneğin; tüm çalışanlar gelir vergisinden muaftır. Ayrıca özellikle Ar-Ge personeli ihtiyaç duyabilecekleri tüm imkanlara sahip olup, saygın firmalarla prestijli bir ortamda çalışacakları için referans anlamında da bir adım daha ileri gitmeyi başarmışlardır. Bilişim Vadisi’nde, BT şirketleri ve çalışanları için çok cazip fırsatlar da sunulmaktadır. İlk adımlardan sonra ülkemizde diğer bilişim vadilerinin de oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlayarak daha cazip hale gelmeye başladı. Bu nedenle şu anda da hükümetin en önemli politikası Kocaeli dışında da farklı şehirlerde teknik üsler kurmaktır. Bu konuda da ele aldıkları birkaç şehir ile ilgili araştırma ve çalışmalara başlayarak ilerleyen yıllarda bu hedeflerindeki şehirlerde de bilişim vadileri kurmayı planlamaktadırlar.

 

Yorum Yap

Yorum Yap