İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Blockchain Teknolojisi 

Blockchain Teknolojisi 

Blockchain Teknolojisi 

Blockchain Teknolojisi 

Blockchain teknolojisi, sürekli olarak büyüyen, dijital paraların merkezi olmayan bir borsada alım satım işlemlerinin yapıldığı, aktarıldığı ve sanal paraların olduğu bir teknolojidir. Siber suçlardan korunmak adına da şifreleme yöntemi ile kayıtları tutulmaktadır. Sürekli gelişim göstermesi aynı zamanda bunu kötü amaçlarla kullanmak isteyenler için çok daha cazip hale gelmektedir.

Bunun aksine, dijital bir defter olarak yok edilemez görüşünde olanlar için birçok yenilikçi yazılımlar ile saklanması internetin en büyük başarılarından biri olarak da görülmektedir.

Kripto paralar ile 2009 yılından bu yana karşımıza çıkan Blockchain,  güvenlik, merkeziyetsiz, şeffaf bir sistem olarak ifade ediliyor. Böylece takip ve ticaretin yapılması kolaylaştırılıyor. Herkese açık, izne bağlı ya da özel bir şekilde kullanımı dizayn edilebilen blok zinciri, sağlıklı veritabanı ile karşımıza çıkıyor..

Blockchain Teknolojisi Risk ve Güvenlik Sorunları

Blockchain teknolojisi avantajlarının yanında risk ve de güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Her ne kadar iyi bir şekilde tasarlanmış olsa da ya da başarılı yenilikçi yazılımlar ile de korunuyor olsa da bir hacker tarafından saldırı ile karşılaştığında başarısızlıkla karşılaşma olasılığını da taşımaktadır.

Güvenliğin tehlikeye girmesine sistem yazılımlarının güncel tutulmaması da neden olabilir. Dolandırıcılık, kötüye kullanım, virüsler, güvenlik açıkları temel saldırılardandır.

Nakit paranın yerini almaya hazırlanan kripto paralar, merkezi değildir ve siber suçlardan biri olarak bazı kişiler kripto paraları hesaplarına geçirmek için bu merkeziyetsiz sistemi kullanarak dolandırıcılık yapmaktadırlar. Bu konuyla ilgili de son dönemlerde ülkemizde bazı haberler de çıkmıştır. Özellikle de birçok reklam, tanıtım yaparak pek çok kişinin satın alınmasının sağlandığı kripto paralar, milyonlarca doların ortadan kaybolmasına yol açmıştır.

Risk ve Güvenlik Sorunları İçin Ne Yapılabilir?

Blockchain teknolojisi ile olası güvenlik sorunlarının ve risklerin önüne geçebilmek için elbette yapılabilecek bazı şeyler de bulunmaktadır. Bu teknolojinin büyümesi ile oluşacak güvenlik açıkları, sistem yöneticileri ve de kullanıcılarının eğitimli olmasını gerektirmektedir.

İlk olarak mutlaka ama mutlaka tüm saldırılara karşı koruma için siber güvenlik adına güncellemelerin yapılması gerekmektedir. Kötü amaçlı yazılımlardan da korunması için güncel sürümlerin yüklenmesi de zorunludur. Sisteme erişimi olan kişilerin bilgisayar hız ve performans değişikliklerini de takip etmesi son derece önemlidir.

Blockchain Rağbet Görüyor

Blockchain teknolojisi hemen hemen her sektörde firmalar tarafından da rağbet görüyor. Alternatif olarak sunduğu yöntemler ile hatalı işlem, evrak süreci, eft bekleme vb. gibi konularda birçok problemi de ortadan kaldırıyor. Özellikle de uluslararası ticaretin bu teknolojiye entegre edilmesi işlevsel yönden avantajları ile ön plana çıkmasını sağlıyor.

Birçok banka da alt yapılarına kripto para teknolojilerini yükleyerek anlaşmalar yapıyor. 7/24, 365 gün çalışıyor olmasının yanında kısa sürelerde tüm işlemelerin gerçekleştirilebilmesi de tercih edilmesinin nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap