Bilişim

Bulut Bilişim Nerelerde Kullanılır?

Bulut bilişim ve de teknolojisi tüm dünyada hızla kullanımı artarken son yıllarda da ülkemizde oldukça hızlı bir şekilde kullanım açısından artış göstermektedir.  Sektörden uzak pek çok insan için kafa karıştırıcı olan bu teknoloji, peki hangi alanlar ve nerelerde kullanılabilir? Gelin, birlikte kullanım alanlarına bakalım.

Bulut Bilişim Kullanım Alanları

Bulut bilişim kullanım alanları genel olarak yeni uygulamalar ve bunun yanında hizmetler oluşturmada da kullanılmaktadır. Mobil, web ya da API olmak üzere birçok yeni uygulama oluşturabilir, ölçeklendirilebilir. Aynı zamanda bu uygulamaların test edilmesini de sağlayabilir. Bu sayede hem oluşturmaya hem de test etmeye ayrılan maliyet ve de zamanı en aza indirebilirsiniz.

Tüm datalarınızı herhangi bir cihaz ve de internet yardımı ile ulaşılabilir hale getirebilirsiniz. Bu yönden de depolama maliyetlerini minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Bulut bilişim teknolojisi sayesinde yedeklemelerinizi yaparak olası veri kaybolma risklerinden de kurtulabilirsiniz. Tüm alt yapılarınızı buluta yükleyerek yedeklemelerini oldukça uygun maliyetlerde yapabilirsiniz.

Makine öğrenimi ya da yapay zeka vb. hizmetleri kullanarak verilerin analizlerini yapabilirsiniz. Bu sayede de kampanya, proje gibi kararları çok daha net bir şekilde verebilirsiniz.

Güncelleştirmeleri istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Ses ve de videoları yüksek çözünürlüklü bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Bulut Teknolojisi Amacı Nedir?

Bulut bilişim teknolojisi günümüzde büyük, küçük ya da orta ölçekli birçok firma ve de kurumlarda e-posta, kurtarma, yedekleme, test etme, veri analizi ve yazılım geliştirme gibi birçok alanda kullanım imkanı sunmaktadır.

Sağlık kuruluşları bu teknolojiyi kullanarak çok daha kişisel tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Finansal şirketler ise dolandırıcılık olaylarını önlemek amacıyla da bu teknolojiden faydalanmaktadırlar.

Sadece kurum, firma ya da kuruluşlar değil, bireysel olarak da bu teknolojinin nimetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Bunun için de bulut bilişim için hizmet sunan servislerden faydalanmanız yeterli olacaktır.

Özellikle bireysel kullanıcılar için fotoğrafların, videoların ya da önemli belgelerin saklanması açısından büyük kolaylık sunan bulut teknolojisi sayesinde internetin ve de herhangi telefon, bilgisayar cihazlarından birinin olması yeterli olacaktır.

Böylelikle dilediğiniz yerde video, fotoğraf erişimini sağlayarak, isterseniz bunların paylaşımlarını da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bilişim teknoloji hizmetlerini sunan servislerden faydalanarak, sadece size ait olan ve başka kimse ile paylaşmadığınız şifreniz ile tüm verilerinize erişim sağlayabilirsiniz. Böylelikle, veri silme, veri aktarma ya da ver paylaşma gibi tüm işlemlerinizi bulut üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tüm verileriniz için ihtiyaç halinde depo alanını genişleterek çok daha fazla datayı saklama imkanına sahip olabilirsiniz.

Bulut bilişim teknolojisi, dünyanın birçok yerinde kullanılmaya ve de sürekli güncellemeler ile yapılandırılmaya devam etmektedir. Güvenlik duvarlarının sağlam olması ve bu alanda yedi gün yirmi dört saat koruma olması da kişisel ya da kurumsal bilgisayarlarınıza nazaran çok daha güvenli olduğunu da göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu