Haberler

Çin açıklama yaptı BTC Sert düşüş yaşadı

Çin merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto para birimleri ile ilgili tüm finansal işlemlerin yasadışı olduğunu ve dalgalı para birimleri üzerindeki baskının ardından Çin’deki dijital ticaret için ölüm çanı çaldığını söyledi.

Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin küresel değerleri, kısmen spekülasyon ve kara para aklamayı önlemeye çalışan Çin düzenlemeleri nedeniyle geçen yıl büyük ölçüde dalgalandı. Hindistan’daki Bitcoin fiyatı Rs’de durdu. Eylül ayında 5pm IST itibariyle 33.7 lakhs.

Çin Halk Bankası (PBOC) Cuma günü yaptığı çevrimiçi açıklamada,” Sanal para birimi ile ilgili ticari faaliyetler yasadışı finansal faaliyetlerdir “diyerek, suçluların” yasaya uygun olarak cezai sorumluluk için soruşturulacağını ” da sözlerine ekledi.”

Çin, Rusya, kripto para birimini yasaklayan ülkelerden bazıları
Bildirim, kripto ticareti, jeton satışı, sanal para türevleri içeren işlemler ve “yasadışı bağış toplama”gibi kripto para birimleri ile ilgili tüm ilgili finansal faaliyetleri yasaklamaktadır.

Bitcoin, Çin’in kripto para birimleri üzerindeki son baskısından sonra Cuma günü kayıpları uzattı.

Duyurudan önce düşmekte olan Bitcoin, kayıpları 42.256 $ ‘ a (kabaca Rs. 31 lakhs), yüzde 5.5 düştü.

Cryptocurrency: Bitcoin, Diğer Büyük Para Birimleri Düşüşlere Tanık Oluyor
Merkez bankası, son yıllarda Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin ticaretinin “yaygınlaştığını, ekonomik ve finansal düzeni bozduğunu, kara para aklama, yasadışı fon yaratma, dolandırıcılık, piramit şemaları ve diğer yasadışı ve suç faaliyetlerine yol açtığını” söyledi.”

PBOC, bunun “insanların varlıklarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığını” söyledi.

Çin’de 2019’ten bu yana kripto oluşturma ve ticareti yasadışı olsa da, Pekin tarafından bu yıl daha fazla baskı yapılması bankaları ilgili işlemleri durdurmaları konusunda uyardı ve ülkenin geniş Bitcoin madencileri ağının çoğunu kapattı.

Perşembe günü merkez bankası tarafından yapılan açıklama, Çin’in kriptoya kapalı olduğuna dair en güçlü sinyali gönderdi.

Dünyanın en büyük dijital para birimi olan Bitcoin ve diğer kriptolar bir ülkenin merkez bankası tarafından izlenemez ve bu da onları düzenlemeyi zorlaştırır.

Analistler, Çin’in, sermaye çıkışıyla ilgili katı kurallara sahip olan dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yasadışı yatırımların çoğalmasından ve kripto para biriminden para toplanmasından korktuğunu söylüyor.

Kripto baskısı, Çin’in halihazırda boru hattında bulunan kendi dijital para birimini tanıtması ve merkezi hükümetin işlemleri izlemesine izin vermesi için kapıları da açıyor.

Haziran ayında Çinli yetkililer, suçtan elde edilen karı kripto para satın almak için kullandıkları için 1000’den fazla kişinin tutuklandığını söyledi.

Birkaç önemli Çin eyaleti, bu yılın başından bu yana kripto para birimi madenlerinin işletilmesini yasakladı; bir bölge, küresel blok zincirini çalıştırmak için gereken işlem gücünün yüzde sekizini oluşturuyordu – Bitcoin işlemlerini kaydetmek için bir dizi çevrimiçi defter.

Bitcoin değerleri, Pekin’in yatırımcılara kripto para birimlerinde spekülatif ticarete karşı yaptığı bir uyarının ardından Mayıs ayında düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu