İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır
 3. DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu nasıl çözülür? sorusuna cevap verilmeden önce DNS kelimesinin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekmektedir. DNS basit bir ifade ile web sitelerinin adreslerini kişilerin sistemlerine tanıtan ve bununla beraber de tarayıcının internete bağlanmasını sağlayan bir sunucudur.

DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu nasıl çözülür? sorusunun cevabının tek bir şekilde olduğu söylenememektedir. Aşağıda belirtilen farklı sorunlardan dolayı DNS sunucusunun yanıt vermediği görülmektedir. Bu yüzden de aşağıda verilenlerin okunması ve öncelikle sorunun nerden kaynaklandığının bulunması gerekmektedir. Daha sonrasında soruna yönelik çözümler düşünülebilmektedir.

DNS Sunucusu Hangi Durumlarda Yanıt Vermez?

 • Sorunun kaynağının belirlenmesi; İnternete evde buluna tablet, telefon veyahut da internete bağlanabilen bir cihaz ile internete bağlanılmalıdır. Bağlanmanın ardından sorun yaşanılan isteye girilmeye çalışılmalıdır. Eğer farklı bir cihazla denediğinizle siteye giriş yapılıyorsa sorun bilgisayarda olduğu anlaşılıp ona göre yol izlenmesi gerekmektedir.
 • Farklı bir tarayıcının denenmesi; Kişilerin farklı bir tarayıcıdan sorun yaşanılan siteye giriş yapılabiliyorsa sorunun kullanılan tarayıcıda olduğu söylenebilmektedir.
 • Modemin gücünün kesilmesi ve tekrardan bağlanılması; işletim sistemlerinde olduğu gibi modemde de DNS önbelleği bulunmaktadır. Bazı durumlarda u önbelleğin temizlenmesi halinde sorun çözüme kavuşturulabilecektir.
 • DNS önbelleğini temizlenmesi; İşletim sistemlerinin DNS istemcilerini hızlandırabilmek için IP adresi veyahut da DNS sunucuları gibi birden fazla kullanılan bilgileri önbelleğe aldıkları görülmektedir. Bu da çoğu zaman DNS sunucusunun yanıt vermesini engellemektedir.
 • DNS önbelleğini temizlenmesi; Bu önbelleğin temizlenmemesi halinde de DNS sunucusu yanıt vermeyebilmektedir.
 • Fazla bağlantıların kaldırılması; bluetooth, wifi ve benzeri bağlantıların kaldırılmaması halinde de DNS sunucusunun yanıt vermediği görülmektedir.
 • DNS adresinin manuel olarak değiştirilmesi; DNS ayarlarında hatanın olması DNS sunucusu ile ilgili sorunların temel nedenlerinden birisidir.
 • DNS adresinin manuel olarak değiştirilmesi; DNS adresinden dolayı da sık sık DNS sunucusu ile ilgili sorunlar oluştuğu görülmektedir.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Ne Demek?

DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu nasıl çözülür? Sorusunun sık sorulan bir soru olduğu ancak bu soruya verilen cevabın daha iyi anlaşılması için DNS sunucusunun yanıt vermemesinin ne demek olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

DNS bilinen tarayıcıların internet kaynaklarını yükleyebilmesi için alan adları şeklinde bilinen adreslerini IP adresi şekline çevirmektedirler. Bu durumu DNS sunucusu bu isimle tanımlayamazsa gerekli olan cevabı da veremeyecektir.

DNS sunucusu yanıt vermiyor şeklindeki ifadenin tarayıcının internete bağlantı kuramadığı anlamına geldiğinin bilinmesi gerekmektedir. DNS sunucusuna ait olan hataların internet bağlantısı, yanlış ayarlanmış DNS ayarları, ağ bağlantısı veyahut da eski bir tarayıcıyla ilgili kullanıcı tarafındaki sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Yukarıda verilenlerin yanı sıra ise DNS‘yi kullanılamaz hale getiren geçici bir sunucu kesintisinin de var olduğu söylenebilmektedir. Bu yüzden de sadece tarayıcının değiştirilmesi ile DNS sunucusu yanıt vermiyor sorunu nasıl çözülür? sorusunun cevabı olmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap