İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır
 3. Ekran Kartı Değişimi Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Değişimi Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Değişimi Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Değişimi Nasıl Yapılır?

Ekran kartı değişimi dahili ve harici kartların değişimi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dahili ekran kartı bilgisayarlara ait monitörleri için gerekli olan işlemciyi çalıştırmaya yaramaktadır. Harici ekran kartı ise genellikle “AMD” ve “Nvidia” isimleriyle adlandırılmaktadır. Bu ana kartlarda ana karta entegre bir şekilde birleşmektedir. Ancak ve ancak arıza olduğunda eğer tamir edilecek kadar iyi düzeyde değilse yenisi ile değiştirilmektedir. Şu da bilinmelidir ki yeni kartlar hiçbir zaman eski orijinal kartların yerini tutmaz.

Ekran kartları çok öneme sahiptir. Her bilgisayar ekran kartları farklı düzenekte çalışmaktadır. Farklı düzenekleri asla göz ardı edilmemelidir. Eğer ki bilgisayar kartı desteklemiyor hata veriyor ise ekran kartı değişimi yapılmamalıdır.  Değişim yapıldığı takdirde kart yanmakta ve kullanılamaz hale gelmektedir.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Ekran kartı değişimi ana kartın eskisi gibi verim alınamadığı durumlarda tercih edilir. Fakat birçok kişi nasıl bir kart alacağını bilmemektedir. Aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:

 • Ana kartın bağlantı tipine uygun olmalıdır.
 • Güç kaynağına uyum gösterecek güç tüketimine sahip olmalıdır.
 • Kasaya uyum göstermelidir.
 • Monitöre uyum sağlayacak çıkışlara sahip olmalıdır.

Ekran Kartı Değişimi

Ekran kartı değişimi daha çok oyun ve büyük programları kaldırmayan bilgisayarlar için tercih edilir. Yoksa ekran kartları görevine göre yeterli düzeydedir. Sosyal medya programları, ofis uygulamaları veya internet kullanımı için ekran kartları yeterli gelmektedir. Ancak oyunlar için ekran kartı değişimi gerekli görülmektedir. Dizüstü bilgisayarlarda ana kart ile ekran kartı birleşiktir. Bu nedenle dizüstü bilgisayarlarda ekran kartı değişimi söz konusu değildir.

Masaüstü bilgisayarlardaki ana kart üzerinde bir slot varsa ekran kartı değiştirilebilir. Fakat dikkatli olunması gerekir. Masaüstü bilgisayarın güç kaynağı ekran kartını beslemektedir. Bu yüzden ekran kartı bilgisayarın bel kemiğidir. Ekran kartı değiştirilirken ihtiyaç duyulan malzemeler; yıldız tornavida, yeni ekran kartı ve ekran kartının sürücüsüdür.

Ekran kartı değişimi gerçekleşirken aşağıdaki basamaklar izlenmelidir:

 1. Ekran kartına ait dahili bir işlemci var ise BİOS’tan devre dışı bırakılmalıdır. Bunu da bilgisayarı yeniden başlatarak BİOS’ girilmeli ve yapılması gereken ayarlamalar yapılmalıdır.

 

 1. Eski ekran kartının sürücüsü kaldırılmalıdır. Bunun için; “Aygıt yöneticisi” açılmalıdır. Bu sekmenin içinden “Görüntü Bağdaştırıcıları” sekmesi genişletilerek ekran kartına çift tıklanmalıdır. “Sürücü” sekmesi açılarak en altta yazan “Kaldır” butonuna tıklanmalıdır ve onaylama işlemi gerçekleşmelidir.

 

 1. Bilgisayar kapatılarak önce kasanın güç kaynağıyla bağlantısı kesilmelidir. Ardından da diğer bütün bağlantılar çıkarılmalıdır.

 

 1. Kasa “anti-statik” çalışma moduna alınmalıdır. Bunun içinde tahta bir masa genellikle tercih edilmektedir. Kesinlikle halı veya metal yüzeyler tercih edilmemelidir.

 

 1. Eski kart çıkarılarak yerine yeni ekran kartı takılır.

 

 1. Sökülmüş olan bütün bağlantılar geri takılmalıdır. Ardından bilgisayara başlatma işleme yapılır ve yeni ekran kartının sürücüsü eklenir.
Yorum Yap

Yorum Yap