İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Facebook’a “Dua Etme” Butonu Eklendi

Facebook’a “Dua Etme” Butonu Eklendi

Facebook'a

Facebook’a “Dua Etme” Butonu Eklendi

Facebook dua butonu ile sınavlarınız ya da iş görüşmeleriniz için Facebook gruplarından manevi destek talebinde bulunabilirsiniz. Dua butonunun eklenmesiyle Facebook grupları arasında sınav, doğal afet, iş görüşmesi ya da kişisel zorluklar için diğer kullanıcıların dua etmelerini istemeye yönelik isteklerde bulunulmaya başlandı.

İlk olarak şu an sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımına başlanan bu yeni özellik pek çok dini lider tarafından da online etkileşimin sunduğu bu yeni yolu oldukça benimsedi.

Facebook, gruplara üye olan kullanıcıların diğer üyelerden dua isteyebilmesi adına geliştirdiği Facebook dua butonu ile inanç toplulukları arasında bağların güçlenmesini hedeflediklerini belirtti. Ancak kimi Facebook kullanıcıları bu buton ile oluşabilecek güvenlik ve gizlilik problemlerinden de endişelendiklerini belirttiler.

Neden Dua Etme Butonu Eklenme Gereksinimi Duyuldu?

Facebook dua butonu ekleme fikri bir şirket sözcüsünün belirttiği üzere inanç topluluklarının desteklenmesi adına ortaya çıktığını ve bunun üzerine Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde test edilmeye başladıklarını söyledi. İnanç için Facebook (Facebook for Faith) adında bir merkez oluşturduklarını da sözlerine ekledi.

Özellikle de Covid-19 salgını ile birlikte birçok kişinin Facebook gibi sosyal medyalar üzerinden etkileşim kurduklarını gören yetkililerin, maneviyat ve de inanç toplulukları ile bağlantı kurmak için hizmetlerini kullanması, onları desteklemek adına yeni araçların üretilmesini sağladığını da belirtti.

Dini Liderlerin Tepkisi Nasıl Oldu?

Facebook dua butonu eklenmesi üzerine Müslümanların da bulunduğu birçok dini topluluk bu yeni Facebook aracını son derece memnun bir şekilde karşıladı. Dua özelliği papazların gündeminde de büyük bir sevinç ile yer aldı.

Dallas papazı Jeffres, Facebook’un yanı sıra diğer sosyal medya platformlarının da inanları bir araya getirmek açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Her ne kadar bu tip sosyal medya platformları kötüye kullanımlar yaratsa da ihtiyaç anlarında dua etmeye ve kişileri birbirine bağlamayı sağlayan her türlü çabanın destekçisi olduğunu da belirterek sözlerine ekledi.

 

İnançlı insanları birbirine bağlamak açısından muazzam bir araç olduğu görüşünün yanı sıra, Facebook’un veri politikaları gereği topladığı bilgileri, kişiselleştirmek, reklam sunmak vb. şekillerde kullanıyor olması kimi kişilerde endişe oluşmasına da neden oldu. Fakat şirket, Facebook dua butonu kullanımında bu tip reklam verenlerin etkileme hedeflerine yönelik aktivitelerden uzak tutulacağını ve bu butonun ilgili aktivitelerde kullanılmayacağını belirtti.

Amerika’da uygulamaya başlanması ile de pek çok kişi kişisel sorunları, iş görüşmeleri, hastalıkları ya da sınavları ile ilgili dua etme butonunu kullanarak manevi yönde kendilerini güçlendirme başladı. Bu sayede birlik ve beraberliğin de artacağı düşünülüyor.

Şu an için sadece Amerika’da uygulanan Facebook dua butonu, ne zaman diğer ülkelerde kullanıma başlayacak henüz net bir bilgi yok. Ancak Türkiye’de de kullanıma başlandığında büyük ilgi göreceğine kesin gözle bakılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap