İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sistem Güvenliği
  3. Firewall Teknolojisi

Firewall Teknolojisi

Firewall

Firewall teknolojisi, diğer adıyla güvenlik duvarı, hem iç hem de dış trafiği kontrol etmenizi sağlar. Bu sayede bilgisayarda bulundurduğumuz hiçbir yazılım iznimiz olmadan bilgi vermez. Bu demek oluyor ki, internetteyken iznimiz dışında bilgi alışverişi olması engellenir.

Firewall teknolojisi, donanımsal ve yazılım sistemleri olarak bilgisayar güvenliği sağlar. Bilgisayarınıza olabilecek zararlı saldırıları engeller. Ağ üzerinde gelen ve giden veri paketlerini önceden tanımlanmış kurallar çerçevesinde ulaşılması gereken yere ulaşmaları için kontrol eder ve yönlendirir. Güvenlik duvarında belirlenen kurallara uymayan trafiği engelleyerek cihazınızı ve sisteminizi korur. Ayrıca güvenlik duvarı sistemi, internet güvenliğini sağlamak için aracılarla birlikte çalışır.

 

Firewall Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Firewall teknolojisi, ağı özel kurallar ve belirli protokoller aracılığıyla kontrol eden ve sisteminizi dış tehlikelerden koruyan bir güvenlik duvarı sistemi; ağınızı kontrol ederek, ağı tehdit eden dış davranışlara karşı bir bariyer görevi görebilir. Güvenlik duvarının çalışma prensibi sizin belirlediğiniz kurallara dayanmaktadır. Önceden belirlediğiniz kurallar çerçevesinde çalışan güvenlik sistemleri, belirlediğiniz protokole uymayan trafik tespit ettiğinde, ağa erişimi engeller ve bir güvenlik katmanı oluşturarak o trafiğin akışını keser. Bu şekilde sadece izin verilen ve kurallara uygun ağ trafiğinin akışına izin verir. Ev veya şirket internetiniz ile ağınız arasındaki iletişim için güvenli bir ortam sağlar.

 

Günümüzde sürekli olarak gelişim gösteren teknoloji, firewall kullanımını da gerekli kılmıştır. Küçük, orta ya da büyük ölçekli firmalar, internet ağı ve de cihazlarını korumak adına bu tip hizmetlerden yararlanmaktadır. İzin verdiğiniz işlemler, portlar, servisler, ağ trafikleri bu sayede güvenli bir şekilde çalışmaya devam eder. Bunları White List adı verilen listeye ekleyerek cihazlarınızı koruyabilirsiniz. Bu liste dışındakiler ise zararlı aktivite olarak görüleceği için bloke edilecektir. Bu nedenle bilgisayarlarda bireysel sınırlamalar yerine ağ üzerinden firewall teknolojisi ile sınırlamalar getirerek koruma sağlanabilir.

 

Firewall Teknolojisi Türleri

Firma ve de kurumların internet ve cihaz güvenliğini sağlamak ve bunun yanında siber saldırıları engellemek adına güvenlik duvarları iki farklı sistem olarak kullanılabilmektedir. Yapı ve de mimarisine göre sınıflandırılan bu sistem, yapılarına göre ise donanımsal ve yazılım saldır.

Mimarisine göre sınıflandırılacak olur ise de:

  • Devre Seviyesi Firewall,
  • Dinamik Paket Filtre Firewall,
  • Hibrit Firewall,
  • Statik Paket Firewall
  • Proxy Destekli Firewall olarak adlandırılır.

Firewall Teknolojisi Neden Gereklidir?

Firewall teknolojisi cihazlarınızı izinsiz erişimlerden korur. Yetkisiz kişilerin ağınıza girerek zarar vermesini engeller. En keskin güvenlik önlemlerinden bir olarak karşımıza çıkan bu güvenlik duvarı, fazla sayıda personeli olan, e-mail yoğunluğu olan firma ve de kurumları korumak adına zorunlu olması gereken bir uygulamadır. Bu güvenlik duvarı yazılımları ile e-postalardan gelebilecek tüm virüsler engellenir ve çok daha güvenli bir şekilde e-posta trafiği sağlanmış olur.

Ek olarak oyun bilgisayarları için de mutlaka kullanılması gereken bu güvenlik duvarı ile oyunlardan gelebilecek olan virüsler de engellenir. Bilinçsiz internet kullanıcıları için de evde, iş yerinde, açık internet kullanımlarında tam koruma sağlayarak daha güvenli kullanım olmasına yardımcı olur.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap