İlginizi Çekebilir
Pardus Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. FPS Nedir?

FPS Nedir?

FPS Nedir?

FPS Nedir?

FPS, genellikle bilgisayar oyunlarında karşılaştığımız bir kavramdır. Nişancı ve rekabetçi tarzdaki oyunların akıcı oynanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden yüksek bir FPS değerine sahip olmak gerekmektedir.

Her bir saniyede tam kare tarama sayısı olarak görüntüleme ekranında gerçekleşmektedir. Yüksek değerli FPS ile görüntü çok daha net görünür. Bu sayede de oyun oynanırken çok daha iyi performans gösterilmesi sağlanır.

Günümüzde 300’ün üzerinde FPS kare hızında oyunlar bulunmaktadır.

FPS Ölçümü Nasıl Yapılır?

FPS ölçümü yapılması için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Görüntü kartı sürücülerinin güncellenmesi
 • Arka planda açık olan kullanılmayan uygulamaların kapatılması
 • Sürücülerin iyileştirilmesi
 • Bilgisayar güç ayarlarının düzeltilmesi
 • Windows efektlerinin kapatılması
 • Donanım yenilenmesi
 • Tam ekran modu kullanımı
 • Oyun grafik ayarlarının düzenlenmesi

Oynadığınız oyunlarda düşük değerde FPS problemleri ile karşılaşılıyor ise öncelikle ekran kartı sürücülerinin kontrol edilerek gerekli güncellemelerinin yapılması gerekmektedir. Arka planda açık olan ve kullanılmayan uygulamalarının kapatılmaması işlemciye yük bindireceği için oyun performansı da etkilenecektir. Ek olarak arka planda yer alan açık uygulamalar pc’nizin fazla ısınmasına neden olabilir. Bu durum da aniden değerlerin düşmesine de neden olabilmektedir. Donanımların eski olması da değerlerin düşme nedenleri arasında yer alır.

Güç ayarlarının düzeltilmesi, sürücüleri iyileştirmek gibi birkaç basit işlemle oyun performansını kolaylıkla artırabilirsiniz. Aynı zamanda oyunu tam ekran modu kullanarak oynamak da sistem gücünün oyuna odaklanmasını sağlayacaktır.

İdeal FPS Değeri

İdeal FPS değeri birçok oyun severin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yüksek değere sahip olmak oyun oynarken çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Fakat bu aynı zamanda monitörünüzün hızı ile de ilgili bir durumdur.

Son yıllarda 30 ve üzeri değerlerde oyunlar oynanabilmektedir. Bu değerlerde takılma, kitlenme olmaz. Ancak biraz pürüzlü bir şekilde görünür. 30’dan daha düşük değerde ise de oyun belli bir andan sonra oynanamayacak hale gelmektedir. Bu nedenle akıcı bir şekilde oyun oynayabilmek için en az 60 değerinde FPS olması gerekmektedir.

İşte tam bu noktada da monitörün yenileme hızı devreye girmektedir. 60 Hz olan bir monitör yenileme hızı için 300 değerde bir FPS alınması işe yaramayacaktır. 60 değerin baz alınması gerekmektedir. 75 -120 – 144 – 240 Hz vb. yenileme hızı olan monitörlerin yüksek değerde FPS kullanımı son derece akıcı bir şekilde oyun oynanmasını sağlayacaktır. Bu demektir ki donanımınız ile bağlantılı olarak, bilgisayar donanımları ne kadar iyi ise, FPS sayınız da o denli artacaktır.

Oyun severlerin bir diğer en çok merak ettiği konu ise FPS değerlerinin nasıl yükseltileceği olmuştur. İndirilen bu programlar ile oyunlarda akıcılık ciddi oranda artış göstermektedir. Razer Cortex Game Booster, IObit Game Booster ve MSI Afterburner gibi yazılımlar yükseltmek için kullanılabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap