İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. GoPro Hero 10 Black incelemesi
Trendlerdeki Yazı

GoPro Hero 10 Black incelemesi

GoPro Hero 10 Black incelemesi

2017’de Hero 6 Black ile başlayan GoPro, kameralarında kendi özel işlemcilerini kullanmaya başladı. Hero 6, Hero 5 Black’den tam bir revizyon değildi, ancak işlemci GP1, Gopro’nun kameranın çözünürlüğünü, kare hızlarını ve görüntü sabitlemesini daha yüksek seviyelere çıkarmasına izin verdi ve bu da geçen yılki fantastik Hero 9 Black’e kadar devam etti. GoPro, Gp1’in bunu yapabileceğine dair tavana çarpmış gibi görünüyor, Hero 10 Black için GP2’DE.

Kendi başına bir işlemci yükseltmesi çoğu insan için çok heyecan verici olmayacak. Gp2’nin yapabileceği şey ya da daha da önemlisi, heyecan verici olan GP2 nedeniyle Hero 10 ile neler yapabileceğinizdir. Çözünürlükler ve kare hızları ile başlayalım. Hero 10 Black ile video çekebileceksiniz:

Saniyede 30 veya 60 karede 5,3 K (5,312 x2,988 piksel)
24, 30, 60 veya 120fps’de 4K
60, 120 veya 240 fps’de 2,7 K
30, 60, 120 veya 240fps’de 1080p
GoPro Hero10 Siyah
Hero 10, çok çeşitli çözünürlüklere ve kare hızlarına sahiptir.

GoPro ayrıca 4:3 en boy oranıyla 5K (30 veya 60fps), 4K (60fps) ve 2.7 K (60 veya 120fps) çekim yapma seçeneğini de içerir. 16: 9 yerine bunu neden isteyesin ki? Daha uzun çerçeve daha dikey çekim yapmanızı sağlar, ancak aynı zamanda bu kadar yüksek bir çözünürlükle, 5K 4:3 videodan 19.6 megapiksel fotoğraflar için videodan kareler çekebilirsiniz. 5.3 K videodaki kareler 15.8 megapiksel olacak. JPEG veya raw’da 23 megapikselde de fotoğraf çekebilirsiniz.

Hero 9 ile çok daha fazla 4K video çekmeye başladım ama gerçekten 120fps’de çekim yapmak istedim. Hero 10 ile bunu yapabilirsiniz ve sonuçlar mükemmel. Pil ömrü için harika değil ve 60fps’de 5.3 K da değil. Ancak eylemi yavaşlatabilmek buna değer. Kliplerim nadiren bir veya iki dakikadan daha uzun sürüyor (GoPro, kameralarında çekilen videoların %50’sinin 25 saniyeden az olduğunu söylüyor) ve iki pil paketi ile oldukça fazla çekim yapabildim. Ayrıca, kısa klipler kayıt sırasında kameranın çok ısınmasını önleyecektir.

Başka bir tavsiye: Eski bir GoPro kameradan yukarı doğru hareket ediyorsanız microSD kartınızı yükseltmeniz gerekebilir. Test etmeye başladığımda, Hero 9 Black’de düzenli olarak kullandığım bir Samsung Evo Select kartı kullandım. Başlangıçta Hero 10’da bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamamış olsam da, 5.3K60’DA kayıt yapmaya başladığımda kartımın çok yavaş olduğuna ve performansı en üst düzeye çıkarmak için daha hızlı bir karta (V30 veya üstü) ihtiyacım olduğuna dair bir uyarı aldım.

Hero 10, Hero 9 ile aynı pili kullanır.

Tüm çözünürlüklerde daha yumuşak stabilizasyon
HyperSmooth 4.0, Gopro’nun Hero 10 Black’deki en yüksek görüntü sabitleme seviyesi için adıdır. Diğer çözünürlüklerde ve kare hızlarında da stabilizasyon olmasına rağmen, 5.3K30, 4K60 ve 2.7K120’DE mevcuttur. Bazı tema parkı gezintilerinde, bir su parkında, bisiklet sürerken ve sadece etrafta dolaşırken stabilizasyonu test ettim ve sonuçlar yıldızdan başka bir şey değildi.

HyperSmooth 4.0 ayrıca 45 dereceye kadar eğim sınırıyla ufuk hizalaması sağlar; Hero 9’da maksimum 27 derecedir. Stabilizasyon, Hero 10 ile canlı yayın yaparken de kullanılabilir; bu, yürümek ve onunla konuşmak gibi bir şey yapıyorsanız harikadır.

5.3 K’daki video, tema ve su parklarındaki karışık iç-dış mekan aydınlatmasında bile keskin ve ayrıntılı. Saniyede 60 megabit’lik nispeten yüksek bir bit hızında kayıt yapar. GoPro, düşük ışıklı dış mekan sahnelerinde ve alacakaranlıkta ve gün batımında iyileştirmeler görmeniz gerektiğini söylüyor, ancak iç mekandaki düşük ışıklı video yumuşak ve gürültülüydü. Ancak bu, küçük bir 23.6 megapiksel sensörden alışılmadık bir durum değil.

Aynı araçlar, aynı tasarım
GoPro Hero10 Siyah
Hero 10’un yeni bir hidrofobik lens kapağı var.

Daha hızlı kare hızları ve daha yüksek çözünürlükler dışında-ve bunları mümkün kılan işlemci-Hero 10 Black’in büyük kısmı Hero 9 Black ile aynıdır. Parlak mavi markalama dışında tasarım aynıdır. Pil aynı, lens yuvası aynı ve ön ekran ve arka dokunmatik ekran aynı boyutta. Gopro’nun Hero 9 için yaptığı tüm eklenti Modlarıyla, size bir av tüfeği mikrofonu, bir HDMI çıkışı, bir 3.5 mm mikrofon jakı ve birkaç soğuk ayakkabı veren Medya Modu ve GoPro Max 360 derecelik kamerada bulunan ultra geniş açılı bir lensi yeniden üreten Max Lens Moduyla çalışacak (destek 2021’de daha sonraya kadar mevcut olmayacak olsa da).

GoPro lens kapağını yükseltti ve şimdi hidrofobik su dökülme camı kullanıyor. Yıllardır GoPro lensinizden suyu uzak tutmanın en iyi yolunun lensi yalamak olduğu söylendi. O günler bitti çünkü bu lens kapağı gerçekten iyi çalışıyor. Objektifteki tek bir su damlasıyla mahvolmuş birkaç klipim vardı ve bu Hero 10 ile gerçekleşmedi. Zamanın %100’ünden kurtulamayacak, ama su son derece hızlı dökülüyor gibiydi. Ve Hero 10, Hero 9 ile aynı lens yuvasına sahip olduğundan, Hero 9’da kullanmak için 20 $karşılığında bir tane alabilirsiniz.

GoPro Hero10 Siyah
GP2 işlemcisi sayesinde ön ekrandaki canlı önizleme daha pürüzsüz.

Gopro’nun Hero 9 ile birlikte eklediği tüm video araçları da Hero 10’da. Kayıt düğmesine basmadan önce hiçbir şeyi kaçırmamak için bir video arabelleği depolayan Zamanlama ve Süre yakalamaları ve Geriye Dönük Bakış gibi şeyler taşınır. Bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hero 9 için videomu inceleyin.

Temel olarak, Hero 9 Black ile karşılaştırıldığında, Hero 10 Black, 23 megapiksele (20’den) kadar fotoğraf çözünürlüğüne, 60fps’de 5.3 K’ye ve 120fps’de 4K’ya kadar video çözünürlüğüne ve HiperSmooth 4.0 görüntü sabitlemesine sahiptir. Ön ekranda daha yumuşak bir canlı önizleme deneyimi ve arkada daha iyi dokunmatik ekran hassasiyeti gibi birkaç iyileştirme daha var ve artık içeriği telefonunuza aktarmak için bir USB-C kablosu kullanabilirsiniz.

GoPro Hero10 Siyah
Hero 10, 10 metreye kadar su geçirmezdir ve montaj için dahili, ters çevrilmiş parmaklara sahiptir.

GoPro Hero 10 Black’e geçmeli miyim?
Hero 9 Black’de olduğu gibi, fiyatlandırma Hero 10 Black için biraz kafa karıştırıcıdır. Kamera 499 dolar, bu da Hero 9’un başlangıç fiyatından 50 dolar daha fazla. Ancak, doğrudan satın alırsanız GoPro.com ve kamerayla birlikte gelen GoPro abonelik servisine kaydolun-GoPro 100 $ ‘ ı düşürüyor, bu yüzden 399 dolar. Avustralya’da, bir yıllık GoPro aboneliğine sahip kamera 599 AU ve İngiltere’de 379 £karşılığında perakende satışa sunulacak. Abonelik olmadan, kamera AU $ 749 ve £479 için satılıyor.

Abonelik hizmeti, orijinal kalitede sınırsız bulut yedeklemesi, hasarlı kamera değişimi, GoPro aksesuarlarında ve donanımlarında indirim ve Gopro’nun premium canlı yayın platformuna erişim sağlar. Sadece kablosuz yedeklemeler için kullanıyorum çünkü klipleri ve fotoğrafları paylaşmayı kolaylaştırıyor. Kamerayı şarj etmek için taktığınızda, iOS veya Android mobil uygulamasıyla ayarladıktan sonra Wi-Fi ağınıza otomatik olarak bağlanır ve yedeklemeye başlar.

GoPro
Yine, bir yıllık abonelik dahildir ve kameranın fiyatını 100 $düşürür. Bir yıl sonra, hizmeti beğendiyseniz ve tutmaya karar verirseniz, yıllık 50 ABD doları veya aylık 5 ABD dolarıdır. Avustralya’da yıllık 70 AU veya ayda 7 AU; İngiltere’de yıllık 50 £veya ayda 4.17£.

Hero 9 ve Hero 8, GoPro Max 360 kamera ile birlikte seride kalıyor ve bunlardan satın alırsanız bunların her biri de bir fiyat indirimi alıyor GoPro.com ve dahil olan servise kaydolun.

Bir gopro’da stabilize 4K120 video çekimi bekliyordum ve kesinlikle olması güzel. Fotoğrafları kolayca yakalamak için Hero 9’un 5K videosunu düzenli olarak kullanıyorum, bu yüzden Hero 10’da da ekstra çözünürlüğe sahip olmak güzel. Yine de zaten bir Hero 9 Black’iniz varsa, Gopro’nun yeni GP2 işlemciyle başka neler yapabileceğini görmek için bir yıl beklerseniz çok fazla şey kaçırmazsınız. Hero 9, GoPro kameralarda da yeniyseniz başlamak için iyi bir yerdir. Bir Hero 7 Black veya Hero 8 Black’iniz varsa, bu yükseltme için iyi bir zaman olabilir çünkü birçok yeni özellik ve yetenek ve daha iyi bir tasarım elde edersiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap