İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Güvenlik Açıkları
 3. Güvenlik Açığı Bulunan Siteler

Güvenlik Açığı Bulunan Siteler

Güvenlik Açığı Bulunan Siteler

Güvenlik Açığı Bulunan Siteler

Güvenlik açığı her türlü yazılım ve donanımlarda bulunan hatalar olarak ifade edilebilmektedir. Bir güvenlik açığından haberdar olunması halinde kötü niyetli kullanıcıların bu açıklıktan faydalandıkları görülmektedir.

Kişilerin veyahut da şirketlerin kendilerine ait web siteleri oluşturdukları bilinmektedir. Bu web sitenin oluşturulması zorunluluk gibi durumdur. Çünkü gelişen teknoloji ile yapılan tüm işler internet ortamına taşınmaktadır. Bu da şirketlerin büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan bir işlemdir.

Web siteleri bulunan şirket ve kuruluşların bu sitelerde yapmış oldukları işe dair hassas verileri bulundurdukları görülmektedir. Bu veriler şirket için önemli olduğu için de verilerin korunması gereklidir. Verilerin gerekli bazı programlar ve önlemlerin yerine getirilmesi halinde korunabileceği ifade edilebilmektedir.

Yaygın Web Sitesi Güvenlik Açıkları

Güvenlik açığı kişilerin yeni kurmuş oldukları kuruluşlar ve şirketler için önemli olan bir durumdur. Bu yüzden de yeni bir şeyler yapmak isteyen ve büyüyüp gelişmek isteyen kuruluşların güvenlik konusunda gerekli olan önlemleri almaları gerekmektedir.

Kuruluşların bazı durumlarda gerekli önlemleri alırken ufak hatalar olması halinde de bazı zayıflıklar ile karşılaşabilecekleri görülmektedir. Bu yüzden de kişilerin tüm ihtimalleri düşünerek önlemleri ona göre almaları gerekmektedir. Buna rağmen sitelerde aşağıdaki gibi açıkların sık bir şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Bunların ise aşağıdaki gibi sıralanabildiği söylenebilmektedir:

 • Zararlı yazılım
 • Güvenlik sisteminin yanlış yapılandırılması
 • Ortadaki adam saldırısı
 • Siteler arası komut dosyası çalıştırma
 • SQL enjeksiyonu
 • DDoS saldırısı
 • Şifre saldırıları

Güvenlik Açıkları Hakkında Son Görüşler

Güvenlik açıkları küçük hatalar veyahut da bazı durumların ihmal edilmesi halinde ortaya çıkan hatalardır. Bu yüzden de bu hataların oluşmasının halinde nelerin de beraberinde oluşacağının farkında olunması gerekmektedir.

Güvenlik açıklarının kötü amaçlı kişiler tarafından fark edilmesi halinde şirketin tüm verilerin ele geçirilmesi an meselesidir. Bu yüzden de durumun ciddiyetinin farkına varılması gerekmektedir.

Yaygın bir şekilde bulunan güvenlik açıkları yukarıdaki gibi yer almaktadır. Bu açıkların diğer siteler içinde önemli olduğu söylenebilmektedir. Bunun sebebi ise önlem alınabilmesi için kişilerin gerekli olan durumların farkında olmalarıdır. Yani kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuları belirttiği için önemlidir.

Kişilerin web sitesi güvenlik açıklarının farkında olmalarının yanı sıra gerekli olan güncellemeleri de zamanında yapmaları gerekmektedir. Güncellemelerin düzeli ve zamanında yapılması halinde virüs programlarının görevlerini olması gerektiği gibi yerine getirebilecekleri söylenebilmektedir. Bununla beraber ise şirketlerin durum değerlendirmesi yaparak harekete geçmeleri gerekmektedir.

Güvenlik Açığı Kategorileri Nelerdir?

Güvenlik açığı teriminin yanı sıra kişilerin aşağıda yer alan kategoriler hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu yüzden de kategoriler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Arabellek taşması
 • Güvenlik uygulamalarındaki zayıflıklar
 • Erişim denetim sorunları
 • Onaylanmamış giriş
 • Yarış koşulları

Bu verilen açıklıklar hakkında bilgi sahibi olunması ve buna göre gerekli önlemlerin alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap