İlginizi Çekebilir
Blockchain Teknolojisi 
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. HD Ses Teknolojisi Nedir?

HD Ses Teknolojisi Nedir?

HD Ses Teknolojisi Nedir?

HD Ses Teknolojisi Nedir?

HD ses teknolojisi, görüntülü ya da sesli bir aramanın ses kalitesini artıran bir teknolojik terim olarak ifade edilebilir. 4,5G teknolojilerinin hayatımıza girmesi ile akıllı cep telefonları ile yüksek kaliteli görüşmeler yapılması sağlanmıştır. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi operatörlerin kullandıkları 4,5G teknolojisi gerçek sese yakın sesli görüşmelerin yapılmasını mümkün kılınmıştır.

Geniş bant ses teknolojisine sahip HD ses teknolojisi, 50 Hz – 7 kHz aralığında taşınmaktadır. Bu da daha geniş aralıkta daha fazla ses dalgasının bulunmasını sağlar.

Daha önce bir konferans görüşmesine katıldıysanız, bunun kafa karıştırıcı olduğunu biliyorsunuzdur. Arka plan sesleri kafanızı karıştırabilir. Çünkü kimin konuştuğunu anlamak zordur. Ancak geniş bant ses, sesi daha net ve daha kolay anlaşılır hale getirir. Böylece toplantılarınız ya da eğitimleriniz de daha verimli hale gelir.

Normal aramalar ile HD ses arasında önemli bir fark vardır. Yüksek tanımlı seste, arka plan sesi bastırılırken ses daha yüksek ve daha gerçekçidir. Geleneksel TV’lerde HD yayın ile yeni TV’ler arasındaki farkı göz önünde bulundurarak, yüksek tanımlı sesin sesi nasıl iyileştirdiğini hayal edebilirsiniz.

HD Ses Özellikleri

HD ses teknolojisi oldukça ilgi çekmeyi başaran bir teknolojidir. Bu teknolojinin özellikleri ise:

  • Daha canlı ve gerçek video ve ses görüşmeleri yapılabilir.
  • Tüm görüşmeler oldukça doğal bir akışta gerçekleşir.
  • Arka plan sesleri bastırılır.
  • Çok daha net görüşmeler gerçekleştirilebilir.

Aynı operatörü kullanan diğer kişiler de HD ses kullanımına uygun telefon kullanıyor ve bunu aktifleştirdiyse karşı taraf ile görüşmelerinizi HD ses kalitesi ile yapabilirsiniz. Kurumsal hatlar da bu teknolojiden yararlanarak görüşmelerini gerçekleştirebilirler.

Bu tip görüşmelerde mevcut internet hızınız engellenmemektedir. Günümüzde pek çok tanınmış markanın sunduğu HD ses uyumlu telefon modellerinden birini kullanarak siz de bu teknolojiden yararlanabilirsiniz.

HD Ses Özelliği Kapatılabilir Mi?
HD ses teknolojisi kullanımı her ne kadar tercih edilse de kimi bireyler söz konusu teknolojiyi kullanmak istemeyebilir. HD sesi kapatmak ise son derece pratiktir. Aşağıda yer alan adımları uygulayarak bu özelliğin aktifliğini sonlandırabilisiniz.

  • Türk Telekom için “IPTAL VOLTE” yazarak 5555’e SMS gönderebilirsiniz.
  • Turkcell için IPTAL HDSES yazarak 2200’a mesaj atmaları gerekmektedir.
  • Vodafone için de HD ses teknolojisi kapatma işlemi için müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir. Müşteri hizmetleri ile görüşerek iptal edilmesine dair talebinizi bildirebilirsiniz.

Oldukça kolay bir şekilde iptal etme işlemini yapabilirsiniz. Aktifleştirmek için de kullandığınız operatörün web sitesine girerek ya da müşteri hizmetleri ile görüşerek destek alabilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde faydalanılan bu teknolojiyle kaliteli görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz zaman aktive edip dilediğiniz zaman kapatabileceğiniz HD ses özelliği ile teknolojiyi kullanarak çok daha doğal, net görüşmeler yaparak tüm bireysel görüşmeleri, toplantı ve de konferansları, eğitimleri sunabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap