Haberler

İBB Teknoloji Atölyeleri

İBB Teknoloji Atölyeleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da teknolojik atılımlar yapacak bireylerin yetiştirilmesine yardımcı olmak için teknoloji atölyeleri açmaya karar verdi. Öncelikle 6 bölgede faaliyete geçecek İBB Teknoloji Atölyeleri öğrencileri sınavla belirlenecek. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin başvurabileceği sınavlar 12 Eylül’de yapılacak.

 

İBB Teknoloji Atölyesi sınavına nasıl başvurulur? Teknoloji Atölyesi’ne kimler başvurabilir?

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bilim ve teknolojide dışa bağımlılığı azaltmak, beyin göçünü durdurmak, teknoloji üreten ve geliştiren bireyler yetiştirmek için İBB Teknoloji Atölyeleri düzenliyor. İBB Gençlik ve Spor Meclisi bünyesinde kurulan atölyelerde, İstanbul’da yaşayan çocuk ve gençlere teknik üretimin temelini oluşturan eğitimler verilecek. Atölye, bu alandaki yeteneklerin keşfedilmesini ve sergilenmesini sağlayacak, çocukları ve gençleri teknoloji üretmeye teşvik edecek.

 

Birçok yetenek ve becerilere sahip çocuk, kimi zaman doğru yönlendirmelerin yapılamaması ya da maddi ve manevi zorluklar yaşaması nedeniyle yetenekli olduğu alana eğilememesinden ötürü fark edilemiyor. Fark edilmesi amacıyla yola çıkan İBB, teknoloji atölyeleri ile bu durumu düzeltmeye yönelik adımını atıyor.

 

Teknoloji Atölyeleri Hangi İlçelerde Açılacak?

 

Eğitim, İBB ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek. İBB’nin sunduğu dersler Beyoğlu, Esenyurt, Bakırköy, Fatih, Ümraniye ve Tuzla’da düzenlenecek İBB Teknoloji Atölyeleri ile verilecek.

 

Teknoloji atölyeleri programı ilk ve ortaokul yanı sıra lise öğrencilerinin de başvurmasına açık olacaktır. Teknolojide yenilikçi buluşlar yapacak bireylerin yetiştirilmesine yardımcı olacaktır.

 

Atölye çalışmaları Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından içeriği hazırlanan dersler, müfredat ve etkinlikler kapsamında gerçekleştirilecektir. Çalıştay süresince öğrenciler mobil uygulama geliştirme, programlama ve kodlama, yapay zeka, grafik tasarım, robotik uygulamalar, grafik tasarım ve üretim, bilgisayar dışı bilimler, proje geliştirme,  bilgisayar oyunu tasarımı ve geliştirme vb. alanlarda eğitim alacaklardır.

 

Sınav Tarihi 12 Eylül 2021

İBB Teknoloji Atölyeleri sınav tarihi 12 Eylül olarak belirtildi.  Bu teknoloji atölyelerine katılmak, eğitimlerden faydalanmak isteyen öğrenciler, iki aşamalı bir sınava tabi tutulduktan sonra sonuçlara göre belirlenecek. Sınav içeriği ise analitik düşünme, problem çözme, teorik bilgiler ve mantık yürütme becerilerinden oluşmaktadır. Böylece öğrencilerin bu becerileri değerlendirilmiş olacaktır.

 

Atölyeler ile ilgili detaylı bilgi ve sınava başvurular hakkında bilgi almak için teknolojiatolyeleri.ibb.istanbul adresine girerek bilgi alabilir ve online başvuru yapabilirsiniz. Başvuru süreci başladı ve sınava 4. , 5. , 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin de başvuruları kabul edilmektedir.

Başvusuru kabul edilen ve onaylanan öğrencilere SMS ile sınav saati ve yer bilgisi bildirilecektir. İlk sınavı başarı ile geçen öğrenciler ikinci sınava girmeye hak kazanacaklardır. İkinci sınavın ardından başarılı olan öğrenciler ise atölye çalışmaları başlatılacaktır. Oluşturulan eğitim takvimi ile öğrenciler, eğitim sevilerine göre grup olarak 8 ay sürecek olan bir eğitim programına dahil edileceklerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu