İlginizi Çekebilir
İş İstasyonu Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. İMovie Nedir?

İMovie Nedir?

İMovie Nedir?

İMovie Nedir?

İMovie, MacOs ve İOS kullanıcıları için geliştirilmiş bir uygulama olarak video düzenleme işlemi yapılmasını sağlamaktadır. Apple kullanıcıları, 4K film video ve fragmanlar hazırlayabilmektedirler.

Özellikle de Youtube’ta video paylaşan kişiler için son derece tercih edilebilir bir uygulamadır. Kısa filmler, Youtube video içerikleri oluşturma, fragman hazırlama vb. projeler için kullanılmaktadır.

Son güncellemeleri ile çok daha kolay bir kullanım sunan bu uygulama ile önceki çalışmalarınızdan birini seçerek ya da yeni bir video çekerek film yaratabilirsiniz.

Eylemleri arasında bölme, sesi ayırma ve çoğalt kısımlarını kullanarak videonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Videoda bulunan sesleri silerek başka sesler de ekleyebilirsiniz. Çoğaltma ise videonun çoğaltılmasını sağlamaktadır.

İMovie, ilk olarak 1999 Ekim tarihinde kullanımına başlanan bir video düzenleme uygulaması olarak karşımıza çıkmıştır. Ücretsiz bir şekilde bu uygulama kullanılabilmektedir. Bu uygulama öne çıkan özellikleri ile de pek çok Apple kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Peki, bu özellikleri nelerdir? Gelin, birlikte bakalım.

İMovie Özellikleri

İMovie ile 4K özelliklerinde videolar görüntülenebilmektedir. Özellikleri ise:

 • Ücretsiz bir uygulamadır.
 • Çoklu dil desteğine sahiptir.
 • MacOS ve IOS işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.
 • Özel filtre seçenekleri bulunmaktadır.
 • Birçok fon müziği uygulama içerisinde bulunmaktadır.
 • Yeşil ekran teknoloji ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Çapraz platform desteği bulunmaktadır.
 • Film, video ve de fragmanlar yapılabilmektedir.
 • Tüm yapılan video çalışmaları oldukça kolay bir şekilde paylaşılabilmektedir.

Ücretsiz bir şekilde kullanılan bu uygulama, oldukça pratik bir şekilde cihazınıza indirilebilmektedir. Apple sitesine girerek indirme linkini tıklayarak kolaylıkla indirebilirsiniz.

İMovie Video Kısaltma ve Düzenleme

İMovie uygulaması ile videolarınız üzerinde oynama yapabilirsiniz. Dilediğiniz uzunlukta olmasını sağlayarak kendi videolarınızı editleyebilme özelliği ile bu uygulamadan oldukça faydalanacaksınız.

IPhone ve Ipad video kısaltma ve düzenleme işlemleri ile MacOS üzerinde düzenlemeler yapmak için birkaç ufak dokunuş yeterli olacaktır.

Telefon, MacOIS ya da tablet üzerinden bu işlemleri yapmak için öncelikle projenizin açık olması gerekmektedir. Klipleri böldüğünüz zaman her bölüme ait süreleri ayarlayabilir, başlıklar ekleyebilir ve dilediğiniz bölümleri kaldırabilirsiniz de. Düzenleme için de kliplerin sırasını değiştirebilir ve belirleyebilirsiniz. Video klibe basılı tutarak zaman aralığında istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz. Video hızını ayarlayabilirsiniz. Tavşana yaklaştırmak hızlandırılmasını, kaplumbağaya yaklaştırmak ise videonun yavaşlamasını sağlamaktadır. Ek olarak görüntüyü dondurabilirsiniz de.

Ses yüksekliğini ayarlayarak istediğiniz şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Uygulama içerisinde yer alan sanatçılar ait müzikleri ya da ses efektlerini kullanarak videolarınızı renklendirebilirsiniz. Aynı zamanda metin ekleyebilir ve kendi filminizi oluşturabilirsiniz. Yazı fontu seçebilmeniz de yeni güncellemesinde bulunmaktadır. Üzerine bir kez tıkladığınızda istediğiniz fontu ve rengini seçebilirsiniz.

Yeni gelen yeniliklerden biri de filtre seçeneklerinin güncellenmesidir. İstediğiniz filtreyi kullanarak videonuzu şekillendirebilirsiniz. Videonun üzerine ses kaydı da ekleyebilirsiniz.

Son güncellemeleri ile çok daha pratiklik sağlayan bu uygulamayı tüm Apple kullanıcıları keyifle kullanmaya devam etmektedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap