İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sistem Güvenliği
 3. İşletim Sistemi Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

İşletim Sistemi Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

işletim sistemi güvenlik ayarları

İşletim sistemi güvenlik ayarları kullanılan işletim sistemi ile beraber takip edilebilir. Bununla beraber farklı değişiklikler de yapılabilmektedir. Kişilerin bunu yapabilmesi için ise kişilerin sırası ile;

 • Başlat,
 • Denetim masası,
 • Sisteminizin güncelliğini,
 • Bilgisayarınızın ne durumda olduğunu gözden geçirin ve sorunları çözün
 • Sistem ve güvenlik,
 • İşlem merkezi,
 • Güvenlik adımları olarak bilinen bölümden işletim sisteminizin ağ güvenlik duvarınızın açık veyahut da kapalı olduğunu,
 • Virüs ve casus yazılımlara karşı koruma programlarının açık olup olmadığı ile ilgili bilgiler edinilebilir.

Kişileri işletim sistemlerinin güncel olup olmadığını sorgulamaları gerekmektedir ve en son güncellemenin de yüklü olduğuna bakmaları gereklidir. Bunun için ise kişilerin kullanmış oldukları işletim sisteminde arama bölümüne işlem merkezi yazarak sorgulama yapabilecekleri söylenmektedir. Aynı zamanda sistemin bakım ve güvenlik durumları ile ilgili de bilgilerin alınabileceği söylenebilmektedir.

İşletim Sistemi Güvenlik Ve Kolaylık İpuçları

İşletim sistemi ve güvenlik ayarları kavramları ile ilgilenen kişilerin konum, akıllı güvenlik filtresi, sayfa tahmini ve reklam kimliği hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu anlamda ise bu kelimelerin anlamlarının aşağıdaki gibi sıralanabildiği söylenilebilmektedir:

 • Reklam kimliği; kullanılan işletim sisteminin yeni hesap oluşturması ve bununla beraber bilgileri de toplayarak uygun reklamların sıralamasıyla oluşturulan kimlik olarak nitelendirilebilmektedir.
 • Akıllı güvenlik filtresi; internette gezinme esnasında bilgisayarı koruyan ve tarayıcıların da güvenliğinde sorumlu olarak ifade edilebilen bir kavramdır. Bu işlem sırasında ise birçok bilgiye erişim sağladığı da söylenebilmektedir.
 • Sayfa tahmini; girilen internet tarayıcılarında bir defa girilmiş olan sitenin ardından hangi siteye girileceğinin tahmin edilmesi ve ona göre sıralamanın yapılmasıdır.
 • Konum; Kişilerin işletim sistemleri bazı bilgileri istemektedir. Kişilerin ise bu bilgileri işletim sistemi ile paylaşmadan önce Gizlilik Bildirimi’ni okumaları gerekmektedir.

Kişilerin tercih etmiş oldukları işletim sistemini kurduktan sonra gizlilikle ilgili yapılması gerekli olan bazı ayarların bulunduğu söylenebilmektedir. Bu ayarlara erişmek isteyen kişilerin ise başlat- ayarlar- güncelleştirmeler ve güvenlik adımlarını sırası ile uygulamaları gereklidir.

İşletim Sistemi Güvenlik Ayarları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İşletim sistemi güvenlik ayarları ve bu ayarlarının nasıl ve neden yapılması gerektiği sorularına gerekli cevaplar verilerek kişiler bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Bunların yanında ise kişilere verilmesi gerekli olan bazı bilgilerin de olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden de aşağıda verilenler oluşturulmuştur.

Bilgisayar kullanan kişiler bilgisayarı kullanmadıkları zamanlarda bilgisayarın güvenliklerini daha da arttırabilmek ve güç tasarrufunun sağlanması için ekran kilitleme bir seçenek olabilmektedir. Bu işlem için de kişilerin arama bölümüne Güç seçenekleri yazarak güç sürelerini değiştirebilme imkanlarının olduğunu bilmeleri gereklidir.

Kişiler bilgisayarlarında yer alan bilgilerin bazı zamanlar kimse tarafından okunması veyahut da bakılmasını istememektedir. Bu gibi durumda gizli kalması istenilen verilere kısıtlı erişim hakkı verme ihtimali bulunmaktadır.

Kişilerin işletim sistemi güvenlik ayarları hakkında bilgi sahibi olmalarının gerekli olduğu bilinmektedir. Bu bilgilerin yanı sıra yukarıda verilenler hakkında da bilgi sahibi olmalarının gerekli olduğu söylenebilmektedir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap