İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Japonya ve İsrail Ay’dan Oksijen Üretecek

Japonya ve İsrail Ay’dan Oksijen Üretecek

Japonya ve İsrail Ay’dan Oksijen Üretecek

Japonya ve İsrail Ay’dan Oksijen Üretecek

Japon ve İsrailli firmalar, Ay’dan oksijen üretimi hedefi ile deneysel bir proje çalışması için iş birliği yapacağını duyurdu.

Farklı ülkeler, Ay’da uzun vadeli görevler gerçekleştirmek için olası teknolojileri aramaya devam ediyor. Kyodo News’e göre, İsrail’den Helios ve Japonya’dan Ispace firmaları, Ay’dan oksijen üretmeyi amaçlayan bir proje üzerinde işbirliği yapacak. Bu hedef doğrultusunda Japon ve İsrailli firmalar, Ay’dan elde edilen toprağı yüksek sıcaklıklarda eritip sonrasında elektrolize ederek oksijen üretmeye çalışacaklar.

 

Projeden bahseden Ispace CEO’su olarak görev alan Hakamada Takeshi, bu projenin sektörde yer alan daha fazla firmanın bu pazara girmesine teşvik edeceğini söyledi.

Helios CEO’su olarak görev alan Jonathan Geifman, Ay’dan oksijen üretiminin gelecekteki Ay faaliyetleri için zorunlu bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Ay’dan oksijen üretimi projesi kapsamında İsrailli şirketin hedefi 1 ton Ay toprağı ile 250 kg oksijen elde etmek. Öte yandan Ispace, 2023-2025 ​​döneminde iki farklı teknik ekipman sağlayacak.

 

Ay’da Topraktan Oksijen Çıkarmanın Yöntemi

Ay’dan oksijen üretimi gerçekleştirilmek istenmesinin nedeni, oksijenin, Ay’a yapılan insanlı görevler için en büyük ihtiyaçlardan birisi olmasıdır. Ancak Ay atmosferinde oksijen bulunmadığından astronotlar kullandıkları oksijeni yolculukları boyunca yanlarında taşımak zorundadırlar. Bu sorunu çözmek için Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay toprağından oksijen almanın bir yolunu buldu.

Hollanda’daki Noordwijk laboratuvarında ESA araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yöntem sayesinde, Ay’a astronot göndermenin maliyetini önemli ölçüde azaltılabilir. ESA araştırmacısı Beth Lomax, bu gelişmenin önemini açıkladı “Ay’daki kaynaklardan oksijen çıkarmak, burada görev yapacak astronotlar için çok önemli: orada hem nefes alıp hem roket yakıtı üretebilmeleri için.” dedi.

Ay Toprağındaki Oksijen Miktarı Ne Kadar?

Önceki görevlerden alınan örnekler, aydaki toprağın %40 ila %45 oksijenden oluştuğunu gösteriyor. Bu da uyduların yüzeyinde bulunan en yaygın elementin oksijen olduğunu gösteriyor. Ancak oksijen atomları oksidasyon nedeniyle diğer elementlerle etkileşime girdiğinden doğal hallerinde kullanılamazlar. Ay toprağından oksijen üretimi aslında daha önce bilinen elektroliz yöntemiyle yapılıyor.

 

Önce toprağı 950 santigrat dereceye kadar ısıtılıp ardından oksijeni ayırmak için elektrik veriliyor. Bu yöntemin bir diğer avantajı da işlem sonunda topraktan metal alaşımının elde edilmesidir. Araştırmacılar, bu yan ürünün ay görevlerinde astronotlar tarafından da kullanılabileceğini söylediler. ESA’nın şu anki hedefi, sistemin daha düşük sıcaklıklarda çalışmasını sağlamak ve uzayda taşınabilir bir boyuta küçültmek. Bu nedenle Ay’dan oksijen üretimi için 2020’lerin ortalarında tekrar Ay’a insan göndermeyi planlamaya başladılar.

 

Japon Ispace ve İsrailli Helios firmalarının iş birliği ile başlatılan bu projeler kapsamında ay toprağı ile oksijen üretme faaliyetlerine başlayacaklar. Hem roketleme hem de astronotların oksijen ihtiyaçlarının karşılanması için son derece yararlı olan bu proje ile oksijenlerin astronotların yanlarında götürülmesine gerek kalmayacak. Aynı zamanda maliyet açısında da verim sağlayacağı için diğer astronomi çalışmalarına yönelik çok daha fazla bütçe ayrılmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap