Sistem Güvenliği

Kişisel Güvenlik Duvarı Özellikleri

Kişisel güvenlik duvarı özellikleri belli ana karakteristiklere sahiptir. Bilgisayarınızın bulunduğu konuma göre farklı koruma seviyelerini güvenlik duvarını ayarlarını kullanarak tanımlayabilirsiniz.

Kişisel güvenlik duvarı, kablosuz ağlar, diğer adıyla wi-fi, üzerinden yapılan girişler için koruma da oluşturur. İzinsiz bir giriş algılandığında uyarı mesajı çıkar ve bilgisayarınıza saldırının engellenmesini sağlar. Bu sayede korsan saldırıları engellenmiş olur.

Aynı zamanda sizin tarafınızdan belirlenen programların internete ya da yerel ağa erişimini de engelleyebilir.

Kişisel güvenlik duvarı özellikleri, çalıştırdığınız tüm programlarda internet erişiminin izlenmesini sağlar. Hassas verilerin iletiminin güvensiz olduğunu gösteren ağ trafiği bir güvenlik duvarı tarafından kontrol edilir. Güvenlik duvarı tüm bağlantıları filtrelediğinde erişimin engellendiğini bildirecektir. Ardından da bildirimleri açacaktır. Bu şekilde, herhangi bir şey olduğunda size haber verilecektir.

 

Bazı güvenlik duvarları, ağ güvenliğinizi artırabilecek ek özelliklere sahiptir. Güvenlik duvarı, dijital güvenliğin temeli olsa da, çoğu durumda virüsten koruma yazılımı için ek yardıma ihtiyacınız da vardır. Herkese açık, güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına sık sık bağlanıyorsanız, güvenlik duvarları çoğunlukla kötü niyetli saldırıları önlemek için önleyici olarak işlem görür. Bir virüs bilgisayarınıza sızmayı başardığında, onu kaldırmak için koruma yazılımı kullanmanız gerekir.

 

Kişisel Güvenlik Duvarı Neden Önemli

Ortalama olarak, bilgisayar korsanları her 39 saniyede bir şüphelenmeyen kullanıcıları ziyaret eder. Bu nedenle de Hack sorunu giderek artış gösteriyor. Siber suçlardaki artışla birlikte, hassas verilerinizi (çevrimiçi bankacılık bilgileri ve kişisel bilgiler gibi) korumak birinci öncelik haline gelerek bir güvenlik duvarı kullanmak ilk savunma hattınız olmalıdır.

Hem bireysel kullanıcılar hem de büyük kuruluşlar, internet üzerinden bilgisayarınıza giren ve çıkan veri paketlerini taramak için yazılım veya donanım olarak güvenlik duvarlarını kullanır. Kişisel güvenlik duvarı özellikleri ile şüpheli hareketler tespit edildiğinde, hem bilgisayar sisteminize hem de özel ağınıza erişimler engellenecektir.

Kişisel Güvenlik Duvarı Nasıl Kullanılır?

Kişisel güvenlik duvarı özellikleri nasıl aktif hale getirileceği de diğer merak edilen konulardan biridir. Genel olarak Windows güvenlik duvarıyla entegre haldedir. Ancak diğer kişisel güvenlik duvarları için ek kurulum yapılması gerekmektedir.

Bu ürünler, gelen ağ trafiğini kontrol etme ve dahili ağınızı genel internetten ayırma gibi temel güvenlik duvarı işlevlerini uygulamak için Windows Güvenlik Duvarı’nı kullanır. Ayrıca DeepGuard, yüklü uygulamaları izler ve şüpheli uygulamaların izniniz olmadan internete erişmesini engeller.

Windows güvenlik duvarını kişisel bir güvenlik duvarı ile değiştirirseniz, F-Secure işlemleri için tüm gelen-giden ağ trafiğine izin vermiş olacağınız için kişisel güvenlik duvarı sizden istediğinde tüm F-Secure işlemlerine izin verdiğinden emin olmanız gerekiyor.

Laptop, pc gibi ürünlerinizin korsan saldırılara karşı korunması için güvenlik duvarını çalıştırmayı ihmal etmeyin. Bu sayede hem virüslere karşı hem de hackerlara karşı tam koruma sağlayarak tüm verilerinizin korunmasını sağlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu