1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kredi Kartları 2024’te Değişecek

Kredi Kartları 2024’te Değişecek

Kredi Kartları 2024'te Değişecek

Kredi Kartları 2024’te Değişecek

Kredi kartları 2024 yılında değişikliğe giderek manyetik alan kullanımını sonlandıracak. Kredi kartlarında bulunan manyetik şeritler her ne kadar güvenlik sağlasa da aynı zamanda bir güvenlik sorununa da yol açmaktaydı. Mastercard, 2024 yılı itibariyle kredi kartlarında bulunan manyetik şeritlerin kullanımını sonlandırmayı planlıyor.

İleri tarihlerde de 10 yıllık bir zaman diliminde bu kartların çipli veya biyometrik kartlar olarak geliştirileceği düşünülüyor. Bu uygulama ilk olarak Avrupa ülkelerinde başlatılmak üzere uygulanacak. 2033 yılı itibariyle de tüm dünya genelinde manyetik kredi kartı kullanımının sonlandırılması planlanıyor. Dolandırıcılığa olanak tanıdığı için uzun süredir güvenli olarak görülmeyen manyetik şeritli kredi kartları yerine de biyometrik ve çipli kartların gelmesi planlanıyor. Mastercard bu konuda parmak izi kullanılacak olan kartların çipli ve biyometrik olmasının çok daha fazla güvenlik sunacağı yönündeki düşüncelerini de paylaştı. Hatta İngiltere, tüm kart ödemeleri için chip-and-pin sistemine uzun süre önce geçmişti. Amerika’da ise manyetik şeritli kredi kartlarının halen daha kullanım halinde olduğu görülüyor. Ancak 2024 yılı itibariyle bu kullanımın da sona ereceği düşünülüyor.

Biyometrik ve çipli kartlarda ise parmak izi kullanılması planlanıyor. Şu an kullandığımız manyetik kartlar ise 1960 senelerinde IBM tarafından CIA kullanımı için geliştirilmiş kartlardı.

Manyetik Şeritli Kredi Kartları Nasıl Geliştirildi?
Manyetik şeritli kredi kartları, IBM’de görevli mühendis Forrest Parry tarafından geliştirildi. Amacı manyetik şeritte bulunan bilgiyi plastik kart ile kullanmaktı. Fakat uzun bir süre bu ikiliyi birleştirmeyi başaramadı. Ancak sonrasında eşi Dorothea Parry sayesinde ütü ile bu iki parçanın birleştirilmesi ile yöntem başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Mastercard, bu gelişme sayesinde kullanılan manyetik şeritli teknolojiyi aşamalı olarak kaldırarak ilk ödeme ağını oluşturacağını belirtti. İlk olarak Avrupa’da uygulamaya başlanmasının ardından da 2033 yılı gibi bir tarihte tüm dünya üzerinde bu manyetik kredi kartlarının sonlandırılması hedefleniyor.

Manyetik Şeritli Kredi Kartları Neden Kaldırılıyor?

Manyetik şeritli kredi kartları sayesinde kartın kime ait olduğu tanımlanmasını sağlıyor. Fakat gelişen teknoloji ve değişen devir sonucunda manyetik şerit sistemi kullanımı ise azalmaya başladı. Değişen kullanıcı alışkanlıkları, yeni nesil teknolojiler gibi durumların oluşması sonucunda böyle bir değişikliğe gidilmesi planlandı.

Mastercard üst düzey yöneticilerinden biri olan Ajay Bhalla, tüketicilerin hızlı, kolay ve de güvenle alışveriş yapabilmeleri için yeni nesil bir teknoloji kullanımın gerekli olduğunu belirtti. Mastercard kararı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan özel bankalar tarafından ve otoriteler tarafından da onaylanmış durumda.

Özellikle 2021 yılı başlangıcından bu yana pandemi sürecinin başlamasıyla temassız ödeme taleplerinin artması bu alanda yeni bir teknoloji kullanımının başlangıcına da ışık tuttu. Hem akıllı cihazlar hem de kartlar ile yapılan temassız ödemelerin artış göstermesi, bu alanda yeni nesil teknolojilerin ön plana alınmasını sağladı.

 

Yorum Yap

Yorum Yap