İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Küresel Teknoloji Devleri Ne Zaman Ofislerine Dönüyor?

Küresel Teknoloji Devleri Ne Zaman Ofislerine Dönüyor?

Küresel Teknoloji Devleri Ne Zaman Ofislerine Dönüyor?

Küresel Teknoloji Devleri Ne Zaman Ofislerine Dönüyor?

Pandemi çalışma sistemi değişikliği yine gündemde. Büyük teknolojik firmaların ne zaman tekrar ofislerinde çalışmaya başlayacakları merak konusu. Vaka sayılarının tekrar artış göstermesi nedeni ile birçok firma ofise dönme kararlarını biraz daha ertelemek zorunda kaldı.

Corona virüsün tüm dünyayı etkisi altına alması ile birlikte çalışma seklimiz de değişikliğe uğradı. Pandemi çalışma sistemi, ofis yerine evde çalışmaya devam etmek üzerine şekillendi. Aşılamaların çoğalması, pandemi etkisinin kontrol altına alınması ile de ofis çalışmalarına ne zaman dönüleceği de konuşulmaya başlanmıştı.

Ancak vaka sayılarının tekrar artış göstermesi sonucunda birçok firma ofise dönme kararlarını durduklarını açıkladı. Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi önemli teknoloji devi firmalar ofise dönüş tarihlerini bir süre daha ertelemeye karar verdi.

Teknoloji Devlerinin Ofise Dönüş Tarihleri Ertelendi

Pandemi çalışma sistemi devam eden Google, vaka artış sebebiyle ofise dönüş tarihini 18 Ocak olarak güncelledi. Aynı zamanda ABD’de çalışan personellerinin ofise dönmeleri adına aşı zorunluluğu da getirdi.

Apple, vaka durum raporlarına göre ofislere dönüşü erteleme kararı aldı. Ancak aşı zorunluluğu konusunda çalışanlarına karşı nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiği konusunda henüz bir karar almış değil.

Amazon, en önemli e-ticaret firmalarından biri olarak Eylül ayında tekrar ofis çalışma sistemine dönüş yapacaklarını açıklamıştı. Fakat artış gösteren vaka sayıları sonrasında yeni bir açıklama yaparak 2022 yılına ofis dönüşlerini ertelediklerini belirtti. 3 Ocak 2022 tarihinde ofislerine dönüş yapmayı planlayan şirket, vaka sayı durumuna göre yine bir değişiklik olabileceğinin de sinyallerini verdi.

Facebook da ofise dönme kararını 2022 Ocak ayına erteleyerek delta varyantının vaka sayısının artması nedeniyle bu kararı aldıklarını bildirdi. Google ve Amazon gibi gelecek yılın ilk ayı olarak ofise dönüş tarihini ertelemiş oldu.

Microsoft, önceki açıklamalarında Eylül 2021’de ofislere dönüş olacağını açıklamıştı. Ancak tarihi güncelleyerek 4 Ocak 2022’de ofislere dönme kararı aldı. Aynı zamanda tıbbi sorun yaşayan ya da aşılanmamak için gerekçeleri olan çalışanları için de konaklamalarını sağlayacak yerleri de ayarlamaya karar verdi.

Türkiye’de Ofise Dönüş Tarihleri

Pandemi çalışma sistemi kimi firmalarda hala evden devam ederken kimi firma da ofise çoktan dönüş yapmış durumda. Ülkemizde yer alan teknoloji firmalarının net bir açıklama yapmaması da ofise dönüş olup olmayacağı ya da tekrar evden çalışılmaya devam edilip edilmeyeceği konusunda net bir sonuca ulaşılmamasını sağlıyor. Ancak yukarıda ismi geçen teknoloji şirketlerinin açıklamaları ve de kararları belki de Türkiye’deki firmaların kararlarını etkileyecek ve açıklamalarını sağlayacaktır.

Her geçen gün Delta varyant vakalarının artması paniğe neden olurken bir yandan da evde geçirilen vaktin psikolojik olarak insanları etkiliyor oluşu kararın ne olursa olsun her yönden insanları ruhsal açıdan etkilemeye devam etmesine neden olacak.

 

Yorum Yap

Yorum Yap