İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Logo Nasıl Yapılır?

Logo Nasıl Yapılır?

Logo Nasıl Yapılır?

Logo Nasıl Yapılır?

Logo nasıl yapılır sorusu hem bu mesleği yapmak isteyenler tarafından hem de kendi logosunu tasarlamak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve yeni programların ortaya çıkması ile logo yapmak eskiye nazaran çok daha kolay hale gelmiştir.

Akılda kalıcı,  başarılı ve de dikkat çekici logolar yapmak için yaratıcı bir şekilde düşünmek gerekmektedir. Marka açısından bakıldığında da logo oldukça önemli bir yere sahiptir. Marka tarzını yansıtacağı için logo seçimlerinde dikkatli olmak gerekmektedir. Logo içeriğinde metin kullanımı olacak ise sektöre yönelik bir yazı fontu seçilmelidir.

İlham almak için de tasarım yapan web sitelerini ziyaret etmek ve tasarım sürecinde bir planlama yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

Logo Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Logo nasıl yapılır sorusunda sonra akla ilk gelen tasarım esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Bu detaylar ise:

  • Özgün bir tasarım olmalı
  • Mantıklı bir tasarım olmalı
  • Planlama ve süreç iyi programlanmalı
  • Marka kimliğine uygun olmalı
  • Anlaşılır, farklı ve kalıcı olmalı
  • Yazı tipi sade ve kolay okunabilir olmalı
  • Müşteriyi çeken bir logo olmalıdır.

Logo Tasarımı Süreci Nasıl Olmalı?

Logo nasıl yapılır konusunda belki de en çok önem verilmesi gereken konu bu sürecin nasıl sürdürülmesi gerektiğidir. Bu nedenle öncelikle yapılacak işin tüm detaylarına hakim olunması adına müşteriniz ile görüşme yapmalı ve neye ihtiyacı olduğunu, ne istediğini mutlaka bilmelisiniz.

Sonrasında ise ilgili sektör hakkında araştırma yapmak, marka hikayesini bilmek de size yardımcı olacaktır. Bu araştırmaların ardından tasarım sürecine destek olabilecek logoların incelenmesi kurgu sürecine girmenizi kolaylaştıracaktır.

Logo tasarımı ile ilgili yaptığınız çalışma sonrası oluşan taslak ardından bir süre mola vermeniz, akabinde tekrar çalışmanıza bakmanız da bu süreçte kolayca ilerlemenizi sağlayacaktır. Farklı birkaç logo tasarımı ile müşteriyle iletişime geçmeniz, gelen bildirimlere göre düzenleme yapmanız ile de logo tasarım sürecinizi tamamlanmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak tasarım konusunda sürekli kendinizi geliştirmeniz hep daha iyi ve başarılı logolar yapmanızı sağlayacaktır. Ne kadar yaratıcı olursanız olun her zaman gelişime açık olmalısınız. Eksikliklerinizin farkına varmak, onları tamamlamak logo süreçlerinde bir zorunluluk olmasa da sizi geliştirecek önemli etkenlerdir. Bu sayede çok daha başarılı işlere imza atabilir ve müşteri kitlenizin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Logo Tasarımı İçin Hangi Programlar Gerekli?

Logo nasıl yapılır sorusunun akabinde hangi programların kullanılması gerektiği yer alıyor. Bu programlar ise Corel Draw, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop olarak sıralanabilir. Ajanslar yerine siz yapmak isterseniz de çevrimiçin logo tasarım programlarını kullanarak logonuzu tasarlayabilirsiniz.

Çevrimiçi grafik tasarım programları arasında da Logo Maker Ucraft, Canva, Logaster, CraphicSprings Logo Creator ve Shopify Online Logo Maker bulunmaktadır. Ücretsiz olarak bu programları kullanarak logonuzu kendiniz de kolaylıkla tasarlayabilirsiniz. Sadece biraz yaratıcı olmanız yeterli olacaktır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap