İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. MacOS Finder Ayarları Nasıl Yapılır?

MacOS Finder Ayarları Nasıl Yapılır?

MacOS Finder Ayarları Nasıl Yapılır?

MacOS Finder Ayarları Nasıl Yapılır?

MacOS Finder ayarları oldukça kolay olan ve aynı zamanda da pratik bir şekilde yapımı olan ayardır. Kullanıcıların ise Finder ayarları menüsüne giriş yaparak masaüstü görünüm seçeneklerini kedilerine göre özelleştirebilecekleri bilinmektedir. Bu anlamda ise Finder menüsünde bulunan kenar çubuklarının ayarlanabildiği, açılış menüsünün değiştirilebildiği, çöp sepeti ile ilgili ayarlamaların yapılması ve arama seçeneklerinin değiştirilebildiği bilinmektedir.

Yukarıda anlatılanların yanı sıra kullanıcıların Finder tercihleri alanında dosya uzantılarının gösterilmesinin isteğe uygun olarak değiştirilebildiği söylenebilmektedir. Bu anlamda bu ayarları yapmak isteyen kişilerin aşağıda verilen adımları uygulamalarının gerekli olduğu bilinmektedir.

Masaüstünde Gösterilecek Olan Seçeneklerin Ayarlanması

Kullanıcıların masaüstünde gösterilmesi istenilen seçenekleri ayarlayabilmeleri için ilk olarak Finder simgesine tıklanması gerekmektedir. Daha sonrasında ise Finder yazısına basılması ve ardından da açılacak olan menüde yer alan ‘tercihler’ seçeneğinden giriş yapılması gerekmektedir.

Tercihler kısmına yapılan girişten sonra kişilerin karşısına arayüz seçeneği çıkacaktır. Bu seçenek masaüstünde görünmesi gerekli olan aygıtların seçilmesi veyahut da gizlenmesi ile ilgilenmektedir.

Finder Açılış Penceresinin Değiştirilmesi

MacOS Finder ayarları önemsenen ve merak edilen konuların arasında yer aldığı için bu konuda kişilerin birçok farklı ayar ile ilgili sorular sordukları bilinmektedir. Bu sorulan ayarların arasında ise Finder açılış penceresinin değiştirilmesi bulunmaktadır. Bu işlemin nasıl yapılacağı ise aşağıda belirtildiği gibidir:

Finder açılış penceresinin değiştirilebilmesi için Finder klasörünün açılması gerekmektedir. Bu klasörün açılmasını ardından ise yukarıda belirtilen Fider seçeneğine tıklanması ve ardında da karşılarına çıkacak olan menüdeki tercihler kısmına girmeleri gerekmektedir.

Kişilerin tercihler menüsüne girmelerinin ardından ise karşılarına çıkan arayüzde ‘Yeni Finder Pencereleri Şunu Göstersin’ seçeneğine tıklanması ve görmek istenilen seçeneğin seçilmesi gerekmektedir. Sözü edilen seçeneğin seçilmesinin ardından ise Finder klasörünün açılış sayfasının değiştirileceği söylenebilmektedir.

Finder Kenar Çubuğu Menüsünün Değiştirilmesi

MacOS Finder ayarları tek bir şekilde olmamaktadır. Farklı ayarlama seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ise kişiler istemiş oldukları ayarların adımlarına dikkat etmelilerdir. Bu anlamda ise aşağıda Finder kenar çubuğu menüsünün değiştirilmesi bulunmaktadır. Kişilerin bu adımları okuyarak bu menü değişikliğini yapabilecekleri söylenebilmektedir.

Finder kenar çubuğu menüsünün değiştirilebilmesi için ilk olarak Finder tercihleri kısmına giriş yapılması gerekmektedir. Bunun ardından ise kenar çubuğu seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Kenar çubuğu sekmesine tıklandıktan sonra ise kişilerin karşısına arayüz seçeneği çıkacaktır. Bu seçenek sayesinde ise kişiler görmek istedikleri klasörleri seçebilmektedirler. Seçme işleminin ardından ise seçilen klasörlerin Finder klasörünün sol tarafından bulunacağı ifade edilmektedir. Mac

Finder İleri Düzey Ayarlar Nasıl Yapılır?

MacOS Finder ayarları farklı başlıkları içermektedir. Bu başlıkların arasında ise ileri düzey ayarlar bulunmaktadır. Bu ayarların yapılabilmesi içinde kişilerin Finder tercihleri menüsüne girmeleri gerekmektedir. Bu menüye girildikten sonra ise ekranın üst kısmında yer alan ileri düzey seçeneğinin tıklanması gerekmektedir. Daha sonrasında kişileirn karşısına arayüz seçeneği çıkacaktır. Bu arayüz sayesinde ise kişiler istedikleri ayarları değiştirebilmektedirler.

Yorum Yap

Yorum Yap