1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Pardus Nedir?

Pardus Nedir?

Pardus Nedir?

Pardus Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği Pardus, Tübitak tarafından özel olarak geliştirilmiştir. Açık kaynaklı yapı özelliği gösteren Pardus, hem Türkçe hem de İngilizce desteklidir. Debian alt yapısı ile tamamen ücretsiz bir şekilde kurulum sağlamaktadır.

Kullanıcılar, bu işletim sistemi ile birçok uygulama ve de programı ücretsiz olarak kullanabilme hakkına sahiptir. Lisanslı bir şekilde koruma altında olan bu işletim sisteminde fidye yazılım, virüs ve trojan vb. tehditler ise oldukça azdır.

2005 yılında kullanıma sunulan Pardus, bilişim okuryazarlığı açısından temel ihtiyaçları sağlamayı hedefleyen bir sistem olarak günümüzde hem bu amacını gerçekleştirmiş bir halde yoluna devam ederken hem de yeni hedefleri ve alt projeleri ile yoluna devam etmeyi sürdürüyor.

Özellikle de Türkiye’de eğitim alanında faydalanılan bu işletim sistemi, akıllı tahtalarda da kullanıma başladı. Aynı anda birden fazla tahtada öğretmenlerin çalışma yapabilmesini sağlayarak en verimli şekilde kullanım kolaylığı da sunuyor.

MEB tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bu işletim sistemi, Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Kimlik Yönetim Sistemi, Merkezi Yönetim Sistemi gibi iş dünyasına yönelik projelerle dekamu kuruluşlarında kullanıma açıldı. Açık kaynak yazılımlara yönlenmenin artması ve yerli olması da bu alanda yön gösterici olmasını ve de kendini daha da geliştirmesini sağlıyor.

Pardus İşletim Sistemi Artıları

Pardus işletim sistemi artıları ile oldukça dikkat çekmeyi başarmıştır. Açık kaynak kullanımına dair bu alanda kendini öne çıkaran bu sistemin artılarına bakacak olur isek:

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Sistemde yer alan uygulamalar ve de programlar ücret ödenmeden kullanılabilmektedir.
 • Kötü yazılım ihtimali son derece düşüktür.
 • Açık kaynaklı bir sistem yapısına sahiptir.
 • Son derece hızlı ve kararlı bir yapıdır.
 • Bu sistemin kurulumundan sonra birçok program da cihazınıza otomatik olarak yüklenmektedir.
 • Donanımsal yönden giriş seviyesi olan tüm cihazlarda sorun yaratmadan çalışmaktadır.

Pardus İşletim Sistemi Eksileri

Pardus işletim sistemi, avantajlarının yanında bazı dezavantajlara da sahiptir. Bu sistemin eksi yönleri de elbette ki bulunmaktadır. Eksi yönleri ise:

 • Birçok program çalışmamaktadır.
 • Birçok oyun çalışmamaktadır.
 • Ne yazık ki henüz tam olarak yaygın bir şekilde kullanılan bir sistem değildir.

Pardus İşletim Sistemi Nasıl İndirilir?

Pardus işletim sistemini indirmek istiyorsanız, bu sistemin indirme işlemi oldukça kolaydır. Güvenilir internet sitelerinde bulunan bu işletim sistemini ücretsiz olarak indirebileceğiniz linkler bulunmaktadır. Aynı zamanda sistem kurulumunun içinde bulunan bağlantı seçeneklerini de kullanarak nasıl kurulacağına dair bilgiyi de edinebilirsiniz.

Son derece kolay bir şekilde kurulumu gerçekleştirilen bu sistem ile içind eyer alan uygulamalar ve de programlardan da kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Ancak yine de özel web sitesine girerek hem indirme kılavuzunu okuyup hem de indirme işlemi detaylarını öğrenebilirsiniz. Oldukça kolay bir şekilde indirebileceğiniz gibi kolay bir şekilde de kullanımını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap