1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Pi Sayısında Yeni Rekor

Pi Sayısında Yeni Rekor

Pi Sayısında Yeni Rekor

Pi Sayısında Yeni Rekor

Pi sayısı çalışmalarında yeni bir rekora imza atıldı. Bilim insanlarının pi sayısı hesaplamalarında hesaplama rekoru kırıldı ve 108 gün 9 saat süren hesaplamalar sonucunda 62.8 trilyon basamak elde edilerek bir başarıya imza atıldı.

İsviçreli bilim insanlarının Pi sayısı çalışmalarında virgülden sonra 62.8 trilyon basamaklı bir sayı elde edildi. 2019 yılındaki rekoru 50 trilyon olan hesaplama çalışmalarının süresinin 3’te birinde zamanda söz konusu hesaplama tamamlandı.

Çalışma Graubuenden Üniversitesi Uygulamalı Bilimler bölümünde yapıldı. Bu çalışma ile 2020 rekorunun da kırılması sağlandı. Bilim insanları 62.8 trilyon basamağa sahip olan pi sayısının yeni rekorunun son 10 basamağını 7817924264 olduğu bilgisini paylaştılar.

Bir Word sayfasında Times New Roman yazı tipini kullanarak 11 punto ile sadece 4.180 rakamın yazılma ihtimali bulunmaktadır. Araştırmacıların bulmuş oldukları sayının yazıcıdan çıkartılması istenir ise 15 milyardan daha fazla A4 kağıdının kullanılması gerecektir.

Pi Sayısındaki Yeni Rekor Guinness Rekorlar Kitabı’na Girdi

Pi sayısı çalışmaları Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Son 10 basamağı 7817924264 olan çalışmaya Guinness Rekorlar Kitabı sertifikası da verildi. Bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi ile elde edilen Pi sayısı, tekrar bir dizilime sahip olmamakla beraber sonsuz olduğunu da bu sayede kanıtlıyor. İl 10 basamağı 3.141592653 olan bu sayının rekorunu zorlamaya da devam edecek gibi görünüyor.

Pi sayısını hesaplamak için teknikler aynı zamanda RNA analizi, metin analizi ve akışkanlar dinamiği simülasyonlarında da kullanılabiliyor.

Pi Sayısını Kim Buldu?

Pi sayısının ne zaman ve kim tarafından bulunduğuna dair kesin olarak bir bilgi verilemese de, bu bilgi milattan önceye kadar dayanmaktadır. Yunan alfabesinin 16. Harfi Pi sembolüdür. Ek bir bilgi vermek gerekecek olur ise bu sayının 6, 8, 9 ve 10 trilyonuncu basamakları ise 5 rakamına sahiptir.

Aynı zamanda her yılın 14 Mart’ı Dünya Pi Günü olarak kutlanmaktadır. Pi sayısı anısına kutlanan bu günün 14 Mart olarak kabul edilme nedeni ise Amerikan tarih formatında 3/14 şeklinde geçmesidir. Bu da pi sayısını anımsatmaktadır.

Tarihte ilk kez 1998 yılında Larry Shaw tarafından kutlanmıştır. Larry Shaw ünlü bir fizikçidir. Pi günü ise ülkemizde ilk 2007 yılında kutlanmıştır.

Pek çok kişi pi sayısına ilgi duymakta ve de ezberlemeye çalışmaktadır. Ezberlemek için kullanılan bu yöntemlerin tümüne ise Piphilology adı verilmektedir. Günümüze değin tarihte pek çok pi sayısı ezberleme rekoru kılınmıştır.

Pi sayısı ezberleme rekoru ise Hintli Rajver Meena’nın elindedir. Virgülden sonraki 70 bin basamağı ezberleyerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

2017 yılında, Sivas‘ta lise öğrencisi olan Burak Şahin Pi sayısının 2017 basamağını ezberleyerek 11 dakikada okudu. Böylece 1024 basamak olan Türkiye rekoru geçilerek yeni bir rekor kırılmış oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap