İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yararlı Programlar
 3. Ses Kayıt ve Düzenleme Programları Nelerdir?

Ses Kayıt ve Düzenleme Programları Nelerdir?

Ses Kayıt ve Düzenleme Programları Nelerdir?

Ses Kayıt ve Düzenleme Programları Nelerdir?

Ses kayıt ve düzenleme programları bu işi yapan ya da hobi olarak uğraşan kişilerin merak ettiği programlar olarak rağbet görmektedir.

Hem Windows için hem de MacOS’lar için en uygun ve en iyi ses kayıt ve düzenleme programları müzik, kayıt veya kurgu işleri ile ilgilenen, meslek sahibi kişiler için kullanım açısından son derece önemlidir.

Birçok programın sunduğu özellikler ile en çok işe yarar tercih edilen hem profesyoneller için hem de hobi edinenler için aşağıdaki gibidir.

En İyi Ses Düzenleme Programları

Ses kayıt ve düzenleme programları arasında en çok indirilenler aşağıda yer almaktadır.

 1. Audacity*
 2. Logic Pro X
 3. Ardour
 4. Acoustica
 5. Ocenaudio
 6. Auditool*
 7. Ashampoo Music Studio 2019
 8. GarageBand*

*’la işaretli programlar ücretsiz kullanıma sahiptir. Bu programlar; filtre, remix, tekrarlayıcı gibi özellikleri bulundurmaktadır. Birçok ritmik ses imkanına sahiptir. Örnekleyici, editör gibi ekstra özellikleri ile de ilgi çekmektedir.

Ses Düzenleme Programlarının Sunduğu Avantajlar

Ses kayıt ve düzenleme programları sundukları avantajlarla da tercih edilmeye devam ediyor. Bu avantajlarını sıralayacak olur isek:

 • Yeni ses ve enstürman koleksiyonları vardır.
 • Uzaktan erişim sağlanabilir.
 • Akıllı, iyi tasarımlı ve kullanışlı arayüz vardır.
 • Cihazlar arasında senkronizasyon yapılabilir.
 • MP3 ofrmatında dışarı aktarılabilir.
 • Podcast izleyicisine ulaşım sağlar.
 • Farklı dosya formatlarına uyumludur.
 • Profresyonel bir şekilde ses kayıt ve düzenleme sağlar.
 • Online ses dosyaları için de kullanılabilir.
 • Kısa yolları ile oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir.
 • CD kopyalama ve aktarım yapabilir.

 

Ses kayıt ve düzenleme programları seçilirken öncelikle bu işi profesyonel olarak mı yoksa hobi olarak mı yapmak istediğinize göre karar vermeniz gerekecektir. Hobi olarak seçin yapacak iğseniz kolay kullanım sunan tasarımlara sahip programları seçmeniz yeterli olacaktır.

Profesyonel kullanıcılar ise birçok farklı özelliğin olup olmadığına bakarak karar vereceklerdir. Kısayol araçları, dokunmatik nitelikler, farklı formatların olması gibi özelliklerin bulunması gerekli işlerin yapılması açısından dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Kaliteli Bir Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Kaliteli bir şekilde kayıt yapmak istiyorsak bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Mikser, mikrofon yanı sıra kaliteli bir program seçmemiz de kaliteli bir şekilde ses kaydı yapmanızı sağlayacaktır.

Aynı zamanda yüksek GB’a sahip SD kart kullanımı da gerekecektir. Bunun yanında mikrofon uzaklığına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak özelliklerine göre değişse de 15 ila 30 cm arası bir mikrofon uzaklığının olmasına dikkat edilmelidir.

İyi bir mikser de mikrofona bağlanarak dijital bir şekilde ses kaydının yapılmasını ve programa aktarılmasını sağlamaktadır. Dijital ortama aktarılmasının ardından da dilediğiniz şekilde ses dosyalarında düzenlemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

İyi bir program ile hem profesyonel açıdan hem de amatör açıdan iyi bir hizmet almanız sağlanacaktır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap