İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sistem Güvenliği
 3. Sistem Güvenlik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Sistem Güvenlik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Sistem Güvenlik Uzmanı Nedir Ne İş Yapar

Sistem güvenlik uzmanı şirket veya kurumların data center, bilgisayar ağları, internet altyapısı, telefon ve bulut ağ yapılarını kontrol etmekle görevlendirilmiş kişilerdir. Bu kişiler sistemlerin güvenlik politikalarını yönetmek ve bulunan sorun ile ilgili çözümler belirlemekle görevlendirilmiş kişilerdir.

Bu uzmanlar şirkette bulunan tüm teknolojik bileşenler ile çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra ise bu uzmanların da bir alanda uzmanlaşarak iyi oldukları bir konuda ilerleyebilirler. Bu anlamda bulut ağ yönetimi, network ve ses teknolojileri, veri iletişimi, veri merkezi ve platform yönetimi alanlarında ilerleme gösterebilirler.

Sistem Güvenlik Uzmanlarının Görevleri

 • Şirket veya çalışılan kurumun sistem alt yapısına uygun olacak şekilde güvenlik programlarını belirlemek
 • Siber saldırıları aksatmadan kontrol ederek şirketin bu tarzda bir saldırıya uğrama olasılığı azalmaktadır.
 • Şirketin güvenlik ihlali etkilerinin tespit edilmesinde yer alırlar.
 • Uzmanlar belirlemiş oldukları politikaların istenilen şekilde ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmelilerdir. Bununla beraber bu ilerleyişi kayıt altına da almaları gereklidir.
 • Sistem mimarisi ile bileşenler arasında olan sızma testlerinin kontrolünü üstlenmektedir.
 • Depolama alanlarında bulunan alanın ve bulut ağ sistemlerinin güvenlik politikalarını bilinmesi ve yönetilmesi ifade edilmektedir.
 • Oluşabilecek herhangi bir durumda sistem destek uzmanlarından yardım talep edebilmektedirler.
 • Güvenliği tehdite düşüren sebepler ile ilgili raporların düzenli bir şekilde analiz ve kayıt edilmesin kapsamaktadır.
 • Şirkette bulunan çalışanların kullanmış oldukları cihazların ve güvenlik politikalarının tanımlanması ve bununla beraber yönetilmesini kapsamaktadır.
 • Güvenlik takibinde yer alacak log yapısının tasarlanmasını sağlamaktadır.
 • Backup şeklinde bilinen güvenlik politikalarının yönetilmesi ve tanımlanmasında görev almaktadırlar.

Sistem Güvenlik Uzmanlarının Hangi Eğitimleri Almaları Gereklidir?

Sistem güvenlik uzmanı başta telefon, bilgisayara ve tablet olmak üzere teknolojik cihazların kontrol edilmesinde, bu cihazların güvenlik politikalarının yönetilmesinde yer alan kişilerdir. Bu kişilerin yerine getirmiş oldukları görevler güvenlik açısından oldukça önemli görülmektedir. Bu yüzden de bu mesleği yapmak isteyen birçok kişinin olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin ise sistem güvenlik uzmanı olabilmeleri için hangi eğitimlere sahip olmalarının gerekli olduğunu merak ettikleri bilinmektedir.

Sistem güvenlik uzmanı olmayı isteyen kişilerin aşağıda yer alan eğitimleri almaları gerekmektedir;

 • Siber güvenlik politikaları eğitimleri
 • Bilgi güvenliği yönetim sistemleri iç denetçi eğitimi ve sertifikası
 • Bulut sistemleri için bilgi güvenliği yönetimi

Sistem Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Sistem güvenlik uzmanı üst seviyelerde olan mühendislik bölümlerinin ardında kazanılan bir bölümdür. Bu yüzden de bu mesleğe ulaşmak isteyen kişilerin gerçekten emek vermesinin gerekli olduğu söylenebilmektedir.

Mühendisliğin ardından kazanılan bu bölümün maaşlarının nasıl olduğu sorulmaktadır. Bu anlamda ise kişilere mühendislik maaşlarında olduğu gibi yüksek miktarların verildiği görülmektedir. Bu fiyatta birlikte çalışılan şirketin etkisi büyüktür ancak yine de maaşlarının iyi olduğu söylenebilmektedir. Yani kişilere maddi anlamda sıkıntı yaratmayacak bir meslek olduğu ifade edilebilmektedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap