İlginizi Çekebilir
Firewall
  1. Ana Sayfa
  2. Sistem Güvenliği
  3. Sistem Ve Ağ Güvenliği Nedir?

Sistem Ve Ağ Güvenliği Nedir?

Sistem ve ağ güvenliği

Sistem Ve Ağ Güvenliği Nedir?

Sistem ve ağ güvenliği kavramları interneti kullanarak verilerin analiz işlemlerini yerine getiren donanım ve yazılım sistemlerini çevrelemektedir. Bu konu firmaların dijital dönüşümleri esnasında bilgi teknolojileri altyapısına yeni bir uygulama veyahut da cihaz eklenmesi ile oluşan sistem ağ üzerinde zayıflık oluşturduğu için dikkat edilmesi gerekli olan bir konudur. Bunun sebebi ise ağ güvenliğinin bu zayıflıkları engellemesidir.

Sistem ve ağ güvenliğinin gelişen teknoloji ile beraber daha da karmaşık hale geldiği bilinir. Bununla beraber ise ağ trafiklerini kapsayan dijital varlıkların korunmasında ve izinsiz bir şekilde gerçekleşebilecek ağ saldırılarının izlenmesi, önlenmesi ve yanıtlanmasında kullanılan araçları ve güvenlik politikaları tanımlarken kullanılabilecek bir terim olduğu söylenebilir.

Yukarıdaki anlatımın daha basit bir şekilde ifade edilmesini isteyen kişiler vardır. Bu kişiler için ise yanlış insanların hassas verilerinizden uzak tutulmasında kullanabilecek savunmalar olarak ifade edilebileceği söylenebilir.

Sistem Ve Ağ Güvenliğinin Önemi

Sistem ve ağ güvenliği kişilerin veyahut da kurumların hassas olarak nitelendirebildikleri verilerinin korunmasını ele almaktadır. Bu verilerin korunması kurum ve kişilerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için gereklidir. Bu yüzden de bu konuda alınması gereken önlemleri almaya çalıştıkları söylenebilir.

Bazı kişi ve kurumlar için önlem almak gereksiz bir masraftır. Önlem almayı masraf gibi görenlerin daha önce kötü bir durumla karşılaşmadıkları görülmüştür ancak bu bundan sonra da sorun yaşamayacakları anlamına gelmemektedir. Bu yüzden de kişi ve kurumların değerli varlıklarının başına bir şey gelmeden önce güvenlik önlemlerini almaları gerekmektedir.

Sistem Ve Ağ Güvenliği Kontrolleri Nelerdir?

Sistem ve ağ güvenliği kavramlarının ele alınmasında dikkat edilmesi gereken pek çok katman vardır. Saldırıların ise bulunan bu katmanlardan herhangi birinde gerçekleşebildiği bilinmektedir. Bu yüzden de ağ güvenliği donanımının, politikasının ve yazılımının her alanı hedefleyecek şekilde tasarlanmasının önemli olduğu ifade edilir.

Sistem ve ağ güveliğinin genellikle üç kontrolden oluştuğu söylenebilmektedir. Bu kontrollerin ise aşağıdaki gibi olduğu söylenebilmektedir.

  • Fiziksel sistem ve ağ güvenliği
  • Yönetsel sistem ve ağ güvenliği
  • Teknik sistem ve ağ güvenliği

Sistem Ve Ağ Güvenliği Türleri Nedir?

Sistem ve ağ güvenliği kavramlarında yer alan kontrol türlerine yukarıda yer verilmiştir. Bu kontrollerin yanı sıra ise kişi ve kurumların ağlarını korumalarına yardımcı olacak yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ise;

  • Ağ erişim kontrolü; kişi ve kurumların potansiyel saldırganların ağlarına sızmalarını önlemek için erişim kontrollerine sahip olmaları gereklidir. Bu anlamda ise kişi ve kurumlara yardımcı olacak erişim kontrolü yani NAC en küçük parçaya kadar ayarlanabilmektedir.
  • Güvenlik duvarı koruması; Güvenlik duvarı, farklı ağlar ile güvenilir ağlar arasında bir bariyer görevi görmektedir. Bu duvarlar genel olarak trafiğin engellenmesi veya ağa girmesine izin verilmesini sağlayan bir dizi kuralı bünyesinde yapılandırır.
  • Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım önleme yazılımları; kötü amaçlı yazılımlar, virüsler, fidye yazılımlar, solucanlar ve Truva atları gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaktadır.
  • Sanal özel ağlar; farklı uç noktalar veya farklı yerlerden ağa bir bağlantı oluşturmaktadır.
Yorum Yap

Yorum Yap