İlginizi Çekebilir
Pi Sayısında Yeni Rekor
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Spacex Aracı, 2024 Yılından Önce Aya İniş İçin Hazır Olacak

Spacex Aracı, 2024 Yılından Önce Aya İniş İçin Hazır Olacak

Spacex Aracı, 2024 Yılından Önce Aya İniş İçin Hazır Olacak

Spacex Aracı, 2024 Yılından Önce Aya İniş İçin Hazır Olacak

Spacex aya iniş tarihi 2024 yılından önce olacağı belirtildi. Nasa birçok insanı aya götürmek için Elon Musk’ın uzay uçuşu şirketi SpaceX ile Artemis isimli bir program üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışma Nasa ve SpaceX arasında 2.89 milyar dolar tutarında bir anlaşma sonucu yürütülüyor. 2024 yılından önce SpaceX aya iniş aracı göreve hazır olacağı yönünde Elon Musk açıklama yaptı. Twitter üzerinden yöneltilen tasarım zaman çizelgesine ait bir soruda erken bir tarihte olduklarını ve 2024 yılının aya gitmek adına en mümkün tarih olduğunu belirtti.

NASA,  Musk’ın özel uçuş şirketi SpaceX ile 1972’den beri kimsenin ayak basmadığı aya insanları göndermek için Artemis adlı bir program üzerinde çalışıyor.  Bu bağlamda SpaceX’in, insan iniş sistemleri adı altında, ay görevlerinde kullanılması amaçlanan 2.89 milyar dolarlık bir ticari anlaşma ile iniş araçlarını geliştirmekle görevlendirildiğini belirtmek gerekir.

Geçtiğimiz dönemde Musk, SpaceX projesinin ilerlemesi için 300 milyon dolar daha verdiği yönünde CNBC’den Michael Sheetz Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu. Bu twitten ardından 2024 yılından önce SpaceX iniş aracının hazır olacağı yönündeki tahminler ortaya çıkmaya başladı.

Nasa, Spacex aya iniş tarihi 2024 yanı sıra mürettabatlı Artemis uçuşlarının 2023 yılına kadar test edilmelerini umduğunu da belirtti.

2.9 Milyarlık Sözleşme İmzalandı

Spacex aya iniş tarihi süresinin ve Nasa’nın uzay kıyafetlerinin yetiştirilememe ihtimaline yönelik Elon Musk, SpaceX firmasının kıyafetleri tasarlayabileceğini söyleyerek yardım teklifinde bulunmuştu.

Elon Musk, Ay’a seyahatin çok yakında mümkün olabileceğine dair iyimser görüşünü dile getirdi. Teknoloji milyarderi, kendisine Starship’in 2024 yılına kadar insanları aya indirip indiremeyeceğini soran bir Twitter gönderisine yanıt verdi ve muhtemelen daha da erken olacağı yönünde ifade de bulundu.

Ağustos ayının ilk günlerinde SpaceX, insanlar için Ay’a ve Mars’a gitmesi planlanan yeniden kullanılabilir Starship uzay aracı roket iticisini hazırlamıştı. Şirket, Super Heavy olarak da bilinen 29 Raptor motorunu taktı. Bu motorlar sıvı oksijen ve sıvı metan kullanılarak geliştirildi. Bu nedenle Nasa’nın Apollo görevlerinde kullandıkları roketlerin ortalama 2 katı güce sahiptir. Artemis programının tamamlanması ile Ay’a yerleşme ve kolonizasyon kurmak için hazır olunacağı da düşünülmektedir.

Spacex aya iniş tarihi 2024 yılında önce olması planlandığı gibi birçok kişinin de dikkatini çekmeyi başardı. Yapılan yatırımların sonuçlarının kısa bir süre içerisinde tamamlanacak olması şirket ve çalışanlarının heyecanını katladı.

Ay’a inişin ötesinde kolonizasyon sürecinin de gerçekleşmeye başlayacak olması çok daha heyecan verici. Gelişen teknolojinin aya çok daha hızlı bir iniş sağlayacak olması ve ardından yerleşim sürecinin de başlatılacak olması, geçmiş yıllardan günümüze değin gösterilen filmlerin gerçek hayatta da yaşanabilir olması adına sandığımızdan çok daha yakın olduğunu gösteriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap