Teknoloji

Taşınabilir MR Cihazları Üretildi mi?

Taşınabilir MR Cihazları Üretildi mi?

Taşınabilir MR cihazları ilk olarak Swoop firması tarafından üretilen hastanın tarayıcıya gitmesi yerine tarayıcıyı yatağın yanına getirerek hasta merkezli görüntülemeyi mümkün kılan, dünyanın ilk FDA onaylı taşınabilir MR görüntüleme sistemidir. Genellikle yoğun bakım ünitelerinde, acil serviste, pediatride, nöro-kritik bakımda veya yeni doğan yoğun bakım ünitesinde bir hastayı herhangi bir yere taşımanın çok zor veya çok riskli olduğu yerlerde karar klinik olarak verilir ve daha sonra yeterli veri olmadan verilen karar birçok kere değişebilir. Tarayıcının amacı, bu karar verme süreçlerini zenginleştirmektir.

Her Anlamda Kolaylık

Mıknatısı soğutmak için sıvı helyuma veya bir ton güce ihtiyacınız yok. Daha sonra, düşük alan gücü olduklarından, gradyan ve RF amplifikatörleri için daha az gereksiniminiz olur. Bu, güç gereksinimlerini daha da azaltır. Cihazlar kelimenin tam anlamıyla bir kahve makinesiyle aynı şekilde çalışır; herhangi bir elektrik prizine takabilirsiniz. Elektronik ve işleme için iyileştirmelerle, tipik tarayıcının işleme için kullandığı tüm sunucu rafını alıp kasanın hemen altına yerleştirebiliriz. Genellikle tarayıcıların ayrı bir bilgisayar rafı vardır, ancak bunların hepsini alttaki elektronik aksamlara sıkıştırabiliriz.

Çok düz yüzeylere sahip, temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi çok basit bir ünitedir. Hijyenik mendil kullanarak sağlanan talimatları izleyerek, birkaç dakika içinde enfeksiyon kontrolü açısından tüm cihaz temizlenebilir. MR tarayıcıları tipik olarak 1 milyon dolardan başlar ve taşınabillir MR cihazları maaliyet açısından yalnızca 50.000 dolardır. Çok sayıda lider kuruluş, Taşınabilir MR Görüntüleme Sistemini bugün mevcut olan en yenilikçi sağlık bakım teknolojilerinden biri olarak kabul etti. Misyonu, gelir veya kaynaklar ne olursa olsun MRI’yı her hasta için erişilebilir kılmaktır.

Farkı Nedir?

MRI (manyetik rezonans görüntüleme), vücudun beyin ve kafatası gibi iç yapılarının ayrıntılı resimlerini oluşturmak için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. Doktorlar bu görüntüleri çeşitli tıbbi durumları teşhis etmek için kullanır. Bununla birlikte, sabit konvansiyonel MRI sistemleri, özellikle zamanın kritik olduğu durumlarda, sağlayıcılar ve hastalar için elverişsiz ve erişilemez olabilir. Ayrıca, yüksek sermaye yatırımları, elektrik enerjisi ihtiyaçları ve önemli bakım gereksinimleri, özellikle gelişmekte olan ülkeler ve kırsal coğrafyalar için tüm popülasyonlarda benimsenmesinin önünde engeller oluşturmaktadır. Taşınabilir MR cihazları, mevcut görüntüleme teknolojilerinin sınırlamalarını ele alır ve MRI’yı her zaman, her yerde, her hasta için erişilebilir hale getirir.

Erişebilirlik

Taşınabilir MR cihazları, hem hastalar hem de klinisyenler için benzeri görülmemiş erişilebilirlik, anındalık ve rahatlık sunar; doğrudan hastanın yatağına döner, standart bir elektrik prizine takılır ve kontrol için bir tablet kullanır. Görüntüler dakikalar içinde görüntülenerek nöroyoğun bakım üniteleri, acil servisler, pediatri ve daha fazlası gibi klinik ortamlarda kritik kararlar alınmasını sağlar. Sabit konvansiyonel MRI sistemlerini tamamlamak üzere tasarlanan cihazlar yeni kullanıcıları çalıştırma, cihaz navigasyonu ve güvenlik konusunda yaklaşık 30 dakika içinde eğitebilir. Sahip olunması kadar kullanımı da kolay olan sistemin maliyeti, mevcut sabit MRI sistemlerinin çoğu için yıllık servis sözleşmesinden daha düşüktür.

Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

Hastane senaryolarının haricinde, bakımevleri gibi kurumlar, örneğin huzurevine yapılan en yaygın çağrı, birinin konuşma bozukluğu, baş dönmesi veya buna benzer bir şey olması ve bir ambulansın gelip onları hastaneye götürmesidir. Sonra hastanın susuz kaldığı öğrenilir ve şimdi ambulans nakli ve bir günlük kabul masrafları için maddi anlamda açılmak gerekir. Oysa Taşınabilir MR cihazları ile taramayı hemen orada yapabilir ve sistem maliyetlerini tamamen azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu