İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondaki virüs nasıl temizlenir? Sorusunun çok sık sorulduğu görülmektedir. Bunun sebebi ise günlük hayatımızda telefonun büyük yer tutması bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber yapılacak tüm işler telefon üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden de telefonların sorunsuz bir şekilde çalışması oldukça önemlidir.

Telefonun içerisine sızan virüsler telefonun yerine getirmiş olduğu işlevlerin zarar görmesine enden olmaktadır. Bu yüzden de telefondaki virüsün en kısa zamanda temizlenmesi gerekmektedir. Bu konuda farklı iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ise aşağıdaki gibidir.

  1. Kişilerin telefonlarına etkili ve güvenilir olduğuna emin oldukları bir antivirüs programı indirmeleri gerekmektedir. Büyük şirketlerin cep telefonları için geliştirmiş oldukları antivirüs yazılımları bulunmaktadır. Bu yazılım sayesinde ise cep telefonunuzda tarama yapılabilmektedir. Tarama sonucunda ise zararlı olan uygulamalar ve virüsler tespit edilebilmektedir. Zararlı olan uygulamalarda silinerek telefondan virüs temizlenmiş olacaktır.
  2. Kişiler bazı durumlardan dolayı telefonlarına virüs tarama programı indirememektedirler. Bu aşamada ise kişilerin uygulamalarını, rehberlerini, dosyalarını yedekleyip masaüstü veyahut da dizüstü bilgisayara aktarmaları gerekmektedir. Bu aktarmanın ardından ise antivirüs taramasından geçirilerek zararlı yazılımları tespit etmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında ise telefona format atıp fabrika ayarlarına döndürmeleri gerekmektedir.

Cep Telefonuna Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Telefondaki virüs nasıl temizlenir? Sorusunun cevabının merak edildiği bilinmektedir. Bu sorunun cevabı önemlidir ancak bundan önce telefona virüsün bulaşıp bulaşmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan işlemler geçersiz olacaktır.

Virüs bulaşmış telefonda sürekli reklam ve pop- up çıkmaktadır. Bununla beraber cihaz aşırı derecede yavaşlamaktadır. Veri kullanımlarının arttığı ve bazı uygulamaları çöktüğü de görülmektedir.

Virüs bulaşmış olan telefonda sürekli widget yüklemelerinin olduğu, batarya tüketiminin arttığı, pilin de bu yüzen kısa sürede bittiği görülmektedir. Yani kişilerin telefonu kullanmalarına engel olan durumların olması halinde virüsün bulaştığından şüphelenilmesi gerekmektedir.

Virüslerin farklı çeşitlerde olduğu bilinmektedir. Bu anlamda ise bazı virüslerin ise yukarıda belirtilenlerin dışında rehberde bulunan numaralara mesaj attığı veyahut da başka cihazlara bilgi aktarması yaptığı görülmektedir.

Telefona Virüs Bulaşmaması İçin Neler Yapılmalı?

Telefondaki virüs nasıl temizlenir? Ve telefonda virüsün olup olmadığının anlaşılması önemli sorular olduğu gibi telefonun virüsten nasıl korunacağı da önemli bir sorudur çünkü bu sorunun cevabı sayesinde de kişiler gerekli önlemleri alacaktır. Böylelikle de virüsün telefona bulaşması engellenmiş olacaktır.

Telefondaki virüs nasıl temizlenir? Sorusunu sormak istemeyen yani önlem almak isteyen kişilerin aşağıda verilenleri okuması tavsiye edilir.

  • Apple Store ve Google Play Store haricindeki uygulama indirme programlarından uygulama indirilmemesi gerekmektedir.
  • Google Play Store ve Apple Store’den uygulama indireceklerin de uygulama indirme sayısına, yorumlarına bakmaları tavsiye edilmektedir.
  • Yanlış bir link vasıtası ile de telefona virüs bulaşmaktadır. Bu yüzden de bilinmeyen sitelere ve maillere girilmemesi gerekmektedir.
Yorum Yap

Yorum Yap