Teknoloji

Tesla Araçların Özellikleri

Tesla araçların özellikleri sebebiyle Tesla’nın itibarı genellikle ondan önce gelir. Tesla’nın araçları başka hiçbir şeye benzemez. Elbette, rejeneratif frenleme, tek pedalla sürüş, anında hızlanma ve hızlı şarj özelliklerine sahip başka elektrikli otomobiller de var. Ama bu yine de onları Tesla yapmaz. Elektrikli otomobillerden benzinli seçeneklere kadar hiçbir otomobil markası Tesla kadar gizli mod ve ayar ile gelmiyor. Tesla’nın en yeni arabaları Model 3 ve Y’dir; her ikisi de arabayı çalıştırmaktan radyoyu çalmaya ve yol tarifi bulmaya kadar yapmanız gereken her şeyi kontrol eden tek bir orta ekranla aynı seyrek iç mekana sahiptir. Başka hiçbir arabanın bu kadar küçültülmüş bir düzeni yoktur. Torpido gözünü açma düğmesi bile tek ekranda.

Otopilot

Tesla araçların özellikleri arasında 2015’ten beri mevcut olan Autopilot, sürüşünüzü tamamlamak için yüksek bir ücret karşılığında ekleyebileceğiniz ekstra bir özellik olarak başladı. Gelişmiş sürüş sistemi, sürücü gözlerini yoldan ayırmadığı ve eller direksiyonda olduğu sürece, otomatik olarak direksiyonu yönlendirir, diğer araçlara ayak uydurur, daha yavaş trafik için fren yapar ve genellikle otoyol sürüşüne yardımcı olur. Şimdi, bu özelliklerin çoğu Tesla’nın temel güvenlik sisteminin bir parçası olarak geliyor. Ancak, dur işaretlerinde ve trafik ışıklarında durabilen, otomatik şerit değişiklikleri yapabilen ve sonunda herhangi bir yolda otomatik olarak yönlendirilebilen eller serbest sürüş olduğunu iddia eden 10.000 $’lık bir yükseltme fiyatı için Tam Kendi Kendine Sürüş modu da var. karayolu dışında. Şimdiye kadar yalnızca belirli bir grup beta test kullanıcısı tam FSD paketini kullanıyor. Yoğun, kentsel alanlarda mücadele eden FSD modu ile zorlu bir başlangıç oldu.

Şarj Ağı

Tesla araçlarının özellikleri değerlendirildiğinde diğer araçlardan daha etkili olanı belki de, Tesla sahiplerine özel kendi şarj ağına sahip olmasıdır. Diğer firmalar da kendi ağlarını kurmaya başlıyor, ancak hiçbiri Tesla’nınki kadar kapsamlı değil. Süper şarj, Tesla’ların satıldığı ülkelerde mevcuttur ve 25.000’den fazla süper şarj cihazı vardır. Artık Tesla’nın ilk günlerinde olduğu gibi ücretsiz değil, araba bilgisayarına yüklenen bir kredi kartıyla ya dakikası ya da kilovat ile ödeme yapıyorsunuz. Ek olarak Tesla, otomobillerine cep telefonu gibi davranan ilk şirket oldu. Tıpkı ücretsiz bir kablosuz yazılım güncellemesi aracılığıyla iPhone’unuzu en son iOS ile güncellemeniz gibi, Tesla’nın yazılımı da WiFi’ye bağlanır ve uzun bir araç işlevleri listesini güncelleyebilir. Birkaç yıl önce bir frenleme sorunu olduğunda, bir OTA güncellemesi bunu bile düzeltti.

Erişebilirlik

Tesla araçlarının özellikleri saymakla bitmiyor. Örneğin; yeni bir özellik olan anahtar kart erişimi, bir otel odası anahtar kartı gibidir, ancak arabanız içindir. Çalışması için çıkarmanız gerekmez, ancak dışarıdaysa kapının kilidini açmak için kapı yan paneline dokunabilirsiniz. Tesla uygulaması yüklü olarak akıllı telefonunuzdan da aracı açabilirsiniz. Diğer arabaların güvenlik sistemleri var, ancak Sentry modu gibi değil. Birisi Tesla’nıza çok uzun süre yaklaşırsa, kameralar kayda başlar, ekranda arabanın kayıt yaptığına dair bir mesaj belirir ve ses sisteminden klasik müzik çalmaya başlar. Olası davetsiz misafirleri veya vandalları uzak tutmak için Nöbetçi modunu açabilirsiniz.

İşlevsellik

Tesla araçlarının özellikleri arasından en doğa dostu olanı, tıpkı kulağa hoş geldiği gibi, Köpek modu, köpeklerin arabada serin kalması içindir. Park edilmiş arabalar aşırı ısınır ve köpekler için güvenli değildir, ancak bu mod devreye alındığında, araba park halindeyken bile hava sistemi açıkken araba serin tutulur. Ayrıca, orta konsoldaki bir ekran mesajı, yoldan geçenlerin köpeğinizin güvende olduğunu bilmesini sağlamak için “Sahibim yakında dönecek” diyor. Tüm favori programlarınızı Tesla’nızda izleyebilirsiniz. Akışın çalışması için arabanın park edilmesi gerekir. Arabada beklerken, büyük olasılıkla şarj olurken Netflix, Hulu, YouTube platformları dahil olmak üzere çeşitli akışlara giriş yapabilirsiniz. Ayrıca park ettiğinizde dokunmatik ekranda görünen popüler şarkıların sözleriyle karaoke yapabilirsiniz. Ama arabada olduğu için, uygun şekilde “Caraoke” olarak yeniden adlandırıldı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu