İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Türkiye’nin Yeni Mini İHA’ları

Türkiye’nin Yeni Mini İHA’ları

Türkiye’nin Yeni Mini İHA’ları

Türkiye’nin Yeni Mini İHA’ları

Türkiye’nin yeni mini İHA’ları savunma sanayii için büyük bir yenilik ile geliyor. İnsansız hava araçları için yürütülmekte olan çalışmalara her geçen gün daha yenisi ekleniyor ve daha özgün yenilikler üretilmeye başlanıyor. Çok rotorlu olarak üretilmiş olan insansız hava aracı ZCQM, IDEF 2021’de ilk defa sergileneceği görülmektedir.

Mini rotorlu olarak üretilmekte olan ZCQM insansız hava araçları 500 gram faydalı yükleme ile beraber uçuşa çıkmaktadır. Bu uçuşunu 70 dakika kadar bir sürede tamamlayan bir araç olarak üretilmiştir. Saatte 100 kilometrelik bir hıza çıkabilen bir araç olan ZCQM, kötü hava koşullarında uçuş yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

İHA ve SİHA Nedir?

Keşif yapmak, gözlem yapmak ve nakliye gibi alanlarda kullanılan bir hava aracıdır. Günümüzde yaygın olarak taarruz alanlarında kullanılmakta olan bir araç türüdür. Bu kullanım alanı ile çokça dikkat çekmektedir. İnsansız hava araçları hava sahası savunması yapmakta olan araçlardır. Bununla beraber yakın hava desteği vermekte, hedef belirlemede ve hava savunma sistemlerinin imkanının yapılmasına destek sunabilen araçlardır.

Türkiye’nin yeni mini İHA’ları sayesinde bu görevlerden çok daha fazlasının yapılabileceği gösterilmiş olacaktır. Yeni üretilmeye başlamış olan bu mini İHA’ların da farklı birçok özelliği bulunmaktadır. Bu hava araçları sayesinde diğer birçok ülkeden çok daha büyük bir üstünlüğe kavuşmuş oldukları görülmektedir.

Yeni Mini İHA’ların Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’nin yeni mini İHA’ları 70 dakikalık bir uçuş süresi ile saatte 100 kilometre hıza ulaşabilecek olan araçlardır. Bu araçların kullanılmasındaki en büyük özellikleri zorlu hava koşullarının hiçbirinden etkilenmeyip görevini yerine getirebilecek şekilde üretilmiş olmasıdır.

Saatte 50 kilometre hıza sahip olan rüzgara karşı yapmış olduğu görevini hem otonom hem de manuel şekillerde en hızlı ve en güvenilir şekilde yerine getirebilmektedir. ZCQM bu ve bunun gibi diğer özellikleri ile göz kamaştırmaktadır. Alanında en hızlı ve en uzun görev yapma kapasitesine sahip olan bir hava aracı olarak bilinmektedir. Bu durum ile de birçok kişinin gözünü üzerine toplamaktadır.

Yeni İHA’lar Üretiminin Getirileri Nelerdir?

Türkiye’nin yeni mini İHA’ları üretimleri ile birçok kişinin ilgisini çekmiş olan hava araçlarıdır. Yüklenmiş olan ürünler ile de yapmış olduğu ucuz hızı ve görevi ile de birçok alanda ilgi çekmektedir. Üretilmiş olan insansız hava araçlarının çok hızlı bir şekilde görevini yerine getirebiliyor olması ve zorlu hava koşulları içerisinde iyi bir şekilde görevini yerine getirebilmesi de ülkemiz için büyük bir öneme sahiptir.

İHA’ların üretilmesinin bu kadar çok dikkat çekiyor olması uluslararası bir marka olma yolunda ilerlememizi sağlayacak olan bir unsurdur. IDEF 2021 ilke sergilenecek olan insansız hava araçları sivil kullanımlar için de tercih edildiği uluslar arası pazarda daha fazla büyümeyi hedeflediği bilinmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap