İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Programlar
  3. Web Sitesi Programlama Dilleri

Web Sitesi Programlama Dilleri

Web Sitesi Programlama Dilleri

Web Sitesi Programlama Dilleri 

Web sitesi programlama dilleri, bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler için araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir sitenin nasıl kodlanacağı ve hangi programlama dillerinin kullanılması gerektiği konusundaki bilgileri sizin için bir araya getirdik. Genel hatları ile anlattığımız bu programlama dillerini aşağıda görebilirsiniz.

Web Sitesi İçin Hangi Dil Kullanılmalı?

Web sitesi programlama dilleri arasında en kolay olarak HTML dilinin olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça kolay ve de anlaşılabilir bir dildir. Özellikle de web sitelerinin yazılması için öncelikle HTML dilinin kullanılmasının bilmek gerekmektedir.

HTML yanında CSS programının kullanılması da sitenizde yer alacak olan menülerin, efektlerin, görsellerin eklenebilmesi için CSS şarttır. Bunu öğrenmek için de internet üzerinde yer alan platformlardan video içeriklerini izleyebilirsiniz. Son derece kolay bir şekilde bunun nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir web sitesi yapımı ya da geliştirilmesi için temelde HTML ve yanında CSS kullanımının bilinmesi gerekmektedir.

Wix ve WordPress

Web sitesi programlama dilleri arasında yer alan bir diğer programlama dili ise PHP, PYTHON, C#, JAVASCRIPT ve JAVA dilleri ön plana çıkmaktadır. Eğer bu işe yeni yeni başlıyorsanız ilk olarak PHP öğrenmeniz kolaylık sağlayacaktır. Bu şekilde bir site yapacak olursanız server çok daha az maliyet gerektirecektir. Büyük ve de kurumsal bir site olmayacaksa yeterli olacaktır.

Veri tabanları kullanımları içeriğinde ise blog yazısı, kullanıcı üye işlemleri, ürün ekleme gibi veriler için silme, güncelleme, kayıt ekleme, gösterme ya da arama gibi işlemlerin de PHP dili ile siteye nasıl ekleneceği de öğrenilmelidir. Bu işlem ise BACKEND veri tabanının kullanılarak arayüze bağlanması ile gerçekleşecektir. Açık kaynak veri tabanı için de PHP MySQL karşımıza çıkmaktadır. PHP ile bu açık kaynak çok kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

Domain ve Web Hosting

Web sitesi programlama dilleri öğreniminden sonra hosting hizmeti, yani server hizmeti, bunun yanında da isim hakkının yani domain’inin alınması gerekmektedir. Satın alma işlemlerinden sonra da siteniz ve server ile veri tabanı ve domain bağlama işlemi yapılmalıdır.

Profesyoneller için son derece kolay olan bu işlemler, yeni başlayanlar için biraz zor ve de karışık olabilir. Ancak bu işe girmeye karar verdikten sonra öğrenmeye başladıkça kolaylaşacağını siz de görebilirsiniz. Gün geçtikçe çok daha profesyonel bir şekilde kod yazımı ve de programlama dillerini öğrenebilecek ve de kullanabileceksiniz.

Önemli olan bu alanda ilerlemek istediğinize karar vermek ve bu alanda bir yol haritanızın olmasıdır. Düzenli ve de azimli bir çalışma ile biraz da yetenek varsa başarılı olabileceğiniz kesin. Sadece biraz sabır göstermeniz gerekecektir.

Yeni başlangıçlarda çevreden destek alabilmek son derece önemlidir. Ancak her ne olursa olsun öncelikle kendinize güvenmeniz ve iç sesinizi dinlemeniz gerektiğini de unutmayın.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap