İlginizi Çekebilir
Recuva Nasıl Kullanılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Kontrol Edilir?

Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Kontrol Edilir?

Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Kontrol Edilir?

Wi-Fi Sinyal Gücü Nasıl Kontrol Edilir?

Wi-Fi sinyal gücü sorunları internetin yavaşlaması ve web sitelerine girişlerde sayfaların yüklenme sorunları yaşaması ile anlaşılmaktadır. Kaynaktan uzak olmak ya da duvarların sinyali engellemesi de bu soruna neden olabilmektedir.

Güçlü bir Wi-Fi sinyali ile güvenli bir şekilde bağlantı kurmanızı sağlamaktadır. İnternet hızından yararlanabilmeniz sinyal gücüne bağlıdır. Sinyal gücünü zayıf olması durumunda yavaşlama, internetten kopma ya da bağlantı kesilmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Ancak her bağlantı probleminin nedeni Wi-Fi sinyal gücü zayıflığı değildir. Öncelikle cihazınızın interneti yavaşladığında ancak internet erişimi hala bulunmaktaysa ilk olarak yeniden yönlendiriciyi başlatmanız tavsiye edilmektedir. Akabinde sorun devam ediyorsa Wi-Fi kontrol edilmelidir.

Ethernet üzerinden bir cihaza bağlanarak interneti kullanmayı deneyerek sorun yaşadığınızı görecek olursanız sorunun ağda olduğu anlaşılacaktır. Ancak Ethernet bağlantısında da bir sorun yok ise sinyal gücünün kontrol edilmesi gerekmektedir.

Wi-Fi Sinyal Gücünü Kontrol Etme

Wi-Fi sinyal gücü ilk olarak farklı cihazların Wi-Fi güçleri kontrol edilerek de anlaşılabilir. Her cihazdaki internet performansını anlamak için sinyal gücünün nasıl olduğuna bakılması ve karşılaştırılması gerekmektedir. Cihazlarda benzer sonuçlar var ise bağlantınızın hangi noktada zayıf olduğunu bulunduğunuz yerde dolanarak anlayabilirsiniz.

Wi-Fi sinyal gücü kontrolünde daha hassas bir yöntem olarak da Wi-Fi’nin gücünü derinlemesine incelemek istiyorsanız, desibel değerini miliwatt (dBm) cinsinden ölçmek için bir uygulama veya program (AirPort Utility uygulaması veya Wi-Fi Analyzer gibi) kullanmanız gerekir. Wi-Fi sinyallerini birçok şekilde ölçebilirsiniz. En doğru ölçüm miliwatt’tır (mW). Alınan sinyal gücü göstergesi (RSSI) başka bir seçenektir. Ancak Wi-Fi sağlayıcıları bunu tutarsız bir şekilde işlemez ve ölçek olarak değişir. Desibel – miliwatt (dBm) bu sorunları önler ve birçok üretici yine de RSSI’yi dBm’ye çevirecektir.

Bilinmesi gereken ilk şey, dBm ölçümünün negatif bir sayı olarak görüntüleneceğidir. Ölçek -30 ila -90 arasındadır. -30’u görüyorsanız, bağlantınız mükemmeldir ve bir Wi-Fi yönlendiricinin yakınında duruyor olabilirsiniz. Ancak -90’da listelenen Wi-Fi sinyali algılanırsa hizmetin çok zayıf olduğu anlaşılır ve ağa bağlanamama gibi sorunların yaşanması söz konusu olur.

 

Wi-Fi Sinyal Gücü Arttırma

Wi-Fi sinyal gücünün artması için yapılabilecekler:

  • Parazit olup olmadığı kontrol edilmeli
  • Kanalları değiştirilebilir
  • 5 GHz destekli bir modem kullanılabilir
  • Modemden uzaklaşıldığında sinyal kaybediliyorsa modem yerleşimi konusunda bir değişiklik yapılmalıdır. Ya da eskimiş olabileceği için değişim zamanı gelmiş olabilir.
  • Çok fazla kalın duvar varsa modemin genel kullanım alanına yakın bir yerde olmasına dikkat edilmelidir.
  • Büyük evler için Access Point bir kurtarıcı olacaktır. Birçok teknik özelliği ile sinyal gücünü artırmaya yardımcı olacaktır.

 

Yukarıda belirtilen yöntemlerden birini kullanarak evinizde ya da ofisinizde Wi-Fi sinyal gücünün artmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çok daha hızlı ve de güvenli bir şekilde internet kullanımına erişebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap