İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır
 3. Windows ve Android Arasında Dosya Gönderimi ve Dosya Alımı Nasıl Yapılır?

Windows ve Android Arasında Dosya Gönderimi ve Dosya Alımı Nasıl Yapılır?

Windows ve Android Arasında Dosya Gönderimi ve Dosya Alımı Nasıl Yapılır?

Windows ve Android Arasında Dosya Gönderimi ve Dosya Alımı Nasıl Yapılır?

Windows ve Android arasında dosya gönderme ve alma işlemleri pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Birçok yöntemle dosya gönderimi ve de alımı sağlanabilmektedir.

Windows ve Android arasında dosya gönderme ve alma işlemleri için kablo kullanmak bir yöntem olarak kabul edilebilir. Fakat kablosuz bir şekilde Bluetooth kullanımı ile veri aktarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kablosuz veri paylaşımı sağladığı rahatlık ile çok daha popüler bir hale gelmiştir.

Windows ve Android Cihazı Nasıl Eşleştirilir?

Windows ve Android arasında dosya gönderme ve alma için öncelikle cihazların eşleştirilmesi gerekmektedir. Sadece bir defa bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Sonrasında tekrar tekrar aynı cihazlar arasında bir eşleştirme yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Eşleştirme işlemi için:

 • Öncelikle Android cihazda Bluetooth’un açık olması gerekmektedir.
 • Bilgisayar keşfedilebilir durumda olmalıdır.
 • Windows bilgisayarda Bluetooth menüsü açılarak ayarlar etkinleştirilmelidir.
 • Windows Ayarları açılmalıdır.
 • Cihazlar sekmesinden Bluetooth ve diğer cihazlar sekmesine gidilmelidir.
 • Android cihazda ayarlar uygulaması seçilerek Bluetooth ya da bağlı cihazlar bölümünde yer alan Yeni Cihaz Eşleştir’e dokunulması gerekmektedir.
 • Karşınıza çıkan listede eşleştirmek istenilen bilgisayarı bularak cihazların eşleştirilmesi sağlanmalıdır.
 • Her iki cihazda aynı kodun onaylanması gerekmektedir.
 • Kod eşleştiği takdirde tamamlamak için kabul edilmesi gerekmektedir.

Böylece bir ek yazılıma ihtiyaç duyulmadan dosya aktarımı sağlanabilecektir. Eşleştirilen cihazlarda Bluetooth dosya aktarımının kullanılabilmesi için Windows bilgisayarınızda bulunan Bluetooth ve Diğer Cihazlar menüsünü tekrar açılmalıdır. İlgili Ayarlar başlığında bulunan Bluetooth ile Dosya Gönderme veya Alma seçeneği tıklanmalıdır. Karşınıza bir sayfa açılacaktır ve bu sayfadan dosya gönderme işlemi için Dosya gönder seçeneği; Gelen dosyayı alma işlemi için de Dosya al seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.

Dosya gönder seçeneği tıklandığında Gözat butonu sayesinde Android telefona gönderilecek dosyanın seçilmesi gerekmektedir. Ardından da İleri seçeneği tıklanarak gönderme işleminin onaylanması gerekmektedir.

Android cihazından gelen dosyanın onaylanması ile telefona dosyayı indirebilirsiniz. Dosya boyutuna göre indirme işlemi zaman alabilmektedir. Kimi zaman zaman aşımı nedeni ile işlem yarıda kalabilir. Bu gibi durumlarda tekrar denenmesi gerekmektedir. Cihazların birbirine yakın tutulması işlemin kopmamasını ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

 

Aynı zamanda Windows 10’da yer alan dosya al seçeneği ile de bluetooth sayesinde gelen dosyaları kabul ederek veri aktarımı ve indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Windows ve Android arasında dosya gönderme ve alma işlemi hiçbir yazılım ihtiyacı duyulmadan son derece pratik ve de kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylece dilediğiniz tüm dosyaları bilgisayarınıza ya da Android telefonunuza indirebilirsiniz. Birçok görsel içeriklerinizi, metin belgelerinizi, videolarınızı ve PDF gibi verilerinizi telefonunuzdan bilgisayara, bilgisayardan da telefonunuza indirerek ihtiyaç duyduğunuz dosyaları görüntüleyebilir ve de üzerinde çalışmalarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap