İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zekanın Yok Edemeyeceği Meslekler Nelerdir?

Yapay Zekanın Yok Edemeyeceği Meslekler Nelerdir?

yapayzeka

Yapay Zekanın Yok Edemeyeceği Meslekler

Yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler üzerine düşünmek için İnsan beyni ve kalbi gerektiren hiçbir işin yerinin asla değiştirilemez olduğunu hesaba katmak gerekir. İnsanlar doğanın bir parçasıdır. AI, tanımından doğal olmayan bir şeydir. Yani AI asla “gerçek insanın” yerini alamaz. Bununla birlikte, robotlar, tekrarlanan görevleri olan her şeyin yerini alabilir, çünkü bunu yapmak için programlanabilirler. İnsanlar söz konusu olduğunda, asla bir robota programlanamayacak düşünme gücüne sahiptirler. Bir robot yaratmak için bile önce düşünmek zorundasınız. Robotlar, biz insanların sahip olduğu bu inanılmaz düşünme ve yaratıcılığa asla sahip olamazlar. Bu nedenle, bazı işler asla tam otomatik olamaz. Robotun yetenekleri, yapmaya programlandıkları şeylerle sınırlıdır. İnsan olarak yaratıcı, yenilikçi ve özgün fikirler üretemezler.

İdarecilik

İnsan yönetimini ve gelişimini otomatikleştirmek çok zor. Yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler çalışanlara yardım etmeli ve iş çatışmalarını çözmelidirler. Bu nedenle insan kaynakları yöneticileri, diğer insanları daha iyi anlamak ve kalıpların dışında düşünmek için iyi kişilerarası ve akıl yürütme becerilerine sahip olmalıdır. AI temel olarak iş adaylarını belirli bir işle eşleştirmeye, adayların nasıl çalışabileceğini yorumlamaya ve kararlar almaya yardımcı olabilir. Ancak bazı durumlarda, başvuru sahibi yalnızca “kâğıt üzerinde” harika görünebilir ve yine de başarılı olamaz. Bu durumda AI, iş için yanlış adayları daha hızlı bulmanıza yardımcı olur.  AI, insan kaynakları yöneticilerine yardımcı olacak artan bir varlık haline gelecektir ancak robotlar asla insan kaynakları yöneticilerinin yerini gerçekten alamaz.

Eğitim ve Liderlik

Okullarda ve kolejlerde hâlihazırda çok sayıda öğretim yardımı bulunmaktadır. Bu öğretim araçları ve yardımcıları ne kadar karmaşık olursa olsun, yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler kategorisine giren öğretmenliğin rolü çok önemlidir. Aidiyet duygusunu aşılayan ve bilgeliğin aktarılmasını sağlayan değerlere sahip gerçek insanlardır. Hepimizin çok fazla bilgiye erişimi var, ancak bilgelik elde edilmesi en zor olanıdır. Birisi öğrettiğinde bilgiyi özümsemek daha kolaydır ve her zaman talimat verecek ve soruları cevaplayacak birine ihtiyacımız vardır. Temel öğretim botlar tarafından yapılabilse de insanlar öğretimde insan etkileşimini tercih ederler. İşte burada öğretmenin işi önem kazanıyor. Robotlar bunu sağlayamaz. Benzer şekilde üst düzey yöneticiler, kendileri için çalışan büyük ekipleri motive etmeli, şirketlerin amaçlarını ve misyonlarını temsil etmeli ve geniş stratejiyi bilgilendirmelidir. Genel müdürlerin işi esas olarak liderliğe dayanmaktadır. Liderliği otomatikleştirmek neredeyse imkânsız. Liderlik öznel olduğu için onu makinelere öğretmek yeterince zordur.

Yetenek

Yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler arasında sporcu olmak aslında insan olmayı gerektirir. Sporu izlemesi eğlenceli, oynaması zor ve genellikle değerli kılan da budur. Spor, robotların sahip olmadığı, insan vücudunun başarabileceği veya başaramayacağı ile ilgilidir.  Ayrıca yazma sanatına baktığımızda düşünceleri kelimelere dökmek son derece zor bir iştir. Yazarlar, başkalarının fikirlerinden, durumlarından veya hayallerinden özgün içerik yaratmalı ve üretmelidir. Makineler yapılandırılmış verileri analiz etmede üstün olsa da, robotlar iyi bir yazarın yeteneğini, yaratıcılığını ve hayal gücünü taklit edemez. AI, otomatik sosyal medya mesajları, bilgi istemleri, başlık veya başlık önerileri, netlik için nokta kontrolü ve intihal taraması konusunda yardımcı olabilir. Ancak kitaplar, oyunlar ve filmler her zaman insanlar tarafından yazılacaktır.

Duygular

Psikoloji, insan dokunuşunun kesinlikle tercih edildiği bir meslektir ve yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler arasındadır. Hem psikiyatristler hem de psikologlar, insanların duygusal, davranışsal, sosyal ve akademik olarak başarılı olmalarına yardımcı olmak için davranışlarını, öğrenmelerini ve ruh sağlığındaki uzmanlıklarını uygularlar. Robotlar zihinsel sorunları olan insanlara yardım edemez. Yani bir robot psikiyatriste veya psikoloğa sahip olmak oldukça imkansız. Ek olarak işleri temel olarak strateji, vaka analizi ve müzakereye dayanmakta olan hâkim ve avukatlar öznel bilgi ve görüşe dayalı sonuçlar, rollerinde hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, hukuk sisteminin insanlara ihtiyacı vardır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap