İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Programlar
  3. Yeni Bir Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

Yeni Bir Bilgisayara Neler Yüklenmeli?

featured

Yeni bir bilgisayar satın aldıktan sonra ilk olarak gerekli tüm programların yüklenmesi gerekecektir. Peki, bu zorunlu programlar hangileridir?

 

İşlevsel olmasının yanı sıra aynı zamanda kullanışlılık açısından da rahatlık sunan bu programlar ile çok daha güvenli, hızlı bir şekilde bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

İnternet Tarayıcı Yükleme

Yeni bir bilgisayar satın aldıktan sonra öncelikle tarayıcı yüklemeniz gerekmektedir. Hızlı bir kullanım sunan Google Chrome, Microsoft Edge, Opera veya Firefox gibi tarayıcılardan birini ya da birilerini seçerek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Bulut Depolama

Tüm dosyalarınızı yanınızda taşıyabilmek için Google Drive yüklemeniz depolama alanında size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bulut depolaması olarak da ifade edilen bu uygulamalar ile önemli dosyalarınızı koruyabilirsiniz de.

Aynı zamanda bulut depolama teknolojisi ile de laptop ya da masa üstü bilgisayarlarınızın disk alanlarının dolmamasını da sağlamış olursunuz. Video, belge, fotoğraf gibi birçok saklamak isteyeceğiniz dosyaları istediğiniz yerde ve zamanda da kullanabilmenizi ve de paylaşabilmenizi sağlamaktadır.

Ofis Programları

Yeni bir bilgisayar satın aldıktan sonra bir ofis programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Belgeler, excel tabloları, sununlar vb. çalışmalar için ofis programlarından biri bilgisayara yüklenmelidir. Microsoft Office, LibreOffice, Apache Open Office gibi programlardan birini ya da birilerini indirerek bilgisayarınızda ilgili tüm çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Microsoft Office kullanımı ücretli iken, Apache Open Office ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Diğer Programlar

Yeni bir bilgisayar satın aldıktan sonra yüklemek isteyebileceğiniz müzik, görsel düzenleyici, video oynatıcı gibi programlar da bulunmaktadır.

Eskiden MP3 şeklinde müzikleri bilgisayarımıza indirmemiz gerekirken günümüzde Spotify gibi birçok platform müzik hizmeti sunmaktadır. Aynı zamanda video, film görüntülemek, izlemek veya çekmek amacıyla da kullanabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Medya oynatıcı yükleyerek dilediğiniz dizi ve de filmleri sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz. VLC Media Player programını indirerek tüm özelliklerdeki videoları açabilir ve de izleyebilirsiniz.

Görsel bir düzenleyici kullanma için de photoshop programı indirmeniz yeterli olacaktır. GIMP, Krita gibi programlar da size yardımcı olacaktır.

Birçok farklı alternatifleri olan anti virüs programlarından birini kullanarak bilgisayarınızı olası çerez, virüs ve de tehlikelerden koruyabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde bu hizmeti sunan anti virüs programları da bulunmaktadır. Buna örnek verecek olur isek; Bitdefender ve Kaspersky programları bilgisayar güvenliğinizi sağlayacaktır.

Ekran görüntüsü alıcı programlarını kullanmak, paylaşım yapmak istediğinizde size yardımcı olacaktır. Tam ekran görüntüsü almak yerine ekran görüntüsü almak istediğiniz yeri özelleştirmenizi sağlayacaktır. LightShot, PicPick, ShareX gibi ekran görüntüsü alıcıları ile kolay bir şekilde ekran görüntünüzü alabilirsiniz.

Dosya sıkıştırma programları da dosyaları sıkıştırma ve çıkarma uygulamalarıdır. Son derece kolay olan kurumlarının yani sıra sunduğu gelişmiş özellikler ile oldukça da işlevseldir. Zip programlarından birini kullanarak gerekli tüm dosya sıkıştırma işlerini yapabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap