1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Yeni Nesil Elektrikli Araç Modelleri

Yeni Nesil Elektrikli Araç Modelleri

Yeni Nesil Elektrikli Araç Modelleri

Yeni nesil elektrikli araç modelleri otomobil üreticilerinin mevcut ve gelecek planlarında yerini aldı. Köklü mevcut üreticilerden yeni isimlere kadar herkes elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor. Konseptten üretime, henüz mevcut olmayan ancak yakında çıkacak elektrikli araç listemizden Aspark Owl hiper otomobili, Japon elektrikli araç üreticisinin bir dizi yüksek dolarlık hiper otomobil olacağına söz verdiği modellerden ilki. Baykuş, dört elektrik motorundan 1984 beygir gücü üretiyor ve450 km sürüş menzili sunacağını vaat ediliyor. Baykuşun iddia edilen en yüksek hızı 400 km ve 3.2 milyon dolara mal olacak. Üretim dünya çapında 50 adet ile sınırlı olacak ve teslimatlar 2021’de başlayacak.

Table of Contents

Audi

Q4 e-tron ve Sportback versiyonu, Audi’nin Q3 ve Q5 crossover modelleri arasında yer alacak. Q4 e-trons, Tesla Model Y ve Volvo XC40 Recharge ile bir segmente uyuyor. Temel modeller 201 beygirlik bir elektrik motoruna sahip olacak ve yaklaşık 45.000 dolardan başlayacak. Dört tekerlekten çekişli bir model 295 beygir gücü ve 400 km menzile sahip olacak. Audi, 2021 sonbaharında ilk olarak çift motorlu modelleri satmaya başlayacaklarını söyledi. Bir başka model olan Audi A6 e-tron şimdilik bir konsept. Çeşitli yeni nesil elektrikli araç modelleri için uzatılabilen, kaldırılabilen ve genişletilebilen ölçeklenebilir Premium Platform Electric (PPE) mimarisine dayanmaktadır. Muhtemelen gelecekteki elektrikli Audi’lerin temelini oluşturan ilk elektrikli araç olacak. A6 e-tron konsepti, 469 beygir gücünde birleşik çıkışa sahip iki elektrik motoru kullanacak ve tek bir şarjla 650 km menzile sahip olabilir.

BMW

Elektrikli alt markanın bir sonraki modeli, i4 serisi Gran Coupe dört kapılı hatchback’e benzemesi amaçlandığından çok daha geleneksel bir stile sahip. i4, arkadan çekişli olarak standardize edilmiştir. Tek bir depoyla yol alma kapasitesi 480 km civarında değişiyor ve BMW, 5.7 saniyede 100 km hıza ulaşabileceğini söylüyor. Bu sürüm 56.395 dolardan başlıyor. Yeni nesil elektrikli araç modellerinden iX ise 2022’de satışa çıkacak. BMW’nin iX için hedefleri 480 km menzilli 516 beygir gücü. BMW ayrıca 200 kW’a kadar DC hızlı şarjı destekleyeceğini söyledi. iX, mevcut X5 ile kabaca aynı boyutta ve standart dört tekerlekten çekiş ile 84,194 dolardan başlıyor. Daha sportif bir iX M60 modeli yolda, ancak ekstra beygir gücü ve şasi yükseltmelerinin bu giriş ücretine büyük bir artış eklemesi bekleniyor.

Cadillac

İlk elektrikli Cadillac olan Lyriq, hem tek motorlu arkadan çekişli hem de çift motorlu dört tekerlekten çekişli versiyonlarda satılacak. Cadillac, GM’nin modüler platformunu ve Ultium ölçeklenebilir pil mimarisini kullanarak tek bir şarjla 480 kmden fazla menzile sahip olacağını söylüyor. Lyriq’in dev LED ekranının fotoğrafları paylaşıldı ve Cadillac kısa süre önce ekranın görünümü ve hissi için video oyunları ve filmler üzerinde çalışan bir dijital tasarım şirketi ile ortaklık kurdu. İkinci bir model olan Cadillac Celestiq, diğer yeni nesi elektrikli araç modellerine benzer şekilde Ultium pil platformu üzerine inşa edilecek. Celestiq muhtemelen 480 mil veya daha fazla bir sürüş menziline sahip olacak. Ayrıca, her yolcu için şeffaflık seviyesini değiştirebilen dört panelli “akıllı cam” bir tavana sahip ve yaklaşık 100.000 dolardan başlayacak.

Kamyonet

Yeni nesil elektrikli araç modelleri arasında bir kamyonet de yer alıyor. Gövde stillerini kolayca değiştirmek için kullanılanlara benzer bir kaykay platformu üzerine inşa edilen Canoo Van, tüketicilerin elektrkli araçlarını yalnızca gerektiğinde kullanmasına ve ödemesine izin verecek bir abonelik hizmeti tasarladı. Canoo, aracının 400 km menzile ve 300 beygir gücüne sahip olacağını iddia ediyor. Abonelik maliyeti veya ilk maliyetle ilgili ayrıntılar henüz açıklanmadı, ancak 2022’ye yaklaştıkça daha fazla bilgi bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap