İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Güvenlik Açıkları
 3. Zararlı Yazılım Saldırıları

Zararlı Yazılım Saldırıları

Zararlı Yazılım Saldırıları

Zararlı Yazılım Saldırıları

Zararlı yazılım saldırıları, ağlara, programlara ve programlanabilir aygıtlara zarar vermek adına tasarlanmaktadır. Hackerlar ya da siber suçlular veri elde etmek ya da mali kazanç sağlamak için kullanırlar. Sağlık kayıtları, banka hesap bilgileri, e-posta yazışmaları ya da şifrelerin kırılması gibi birçok şekilde kötüye kullanma söz konusu olabilir.

Zararlı yazılım saldırıları virüs içeren yazılımlardır. Bu nedenle siber suçlular da aşağıdaki nedenlerden ötürü bu yazılımları kullanırlar:

 • Kimlik hırsızlığı
 • Kredi kartı verilerinin elde edilmesi
 • Finansal verilerin çalınması
 • Bilgisayar kontrollerinin ele geçirilmesi
 • Bitcoin gibi kripto paraların elde edilmesidir.

Zararlı yazılım nasıl yayılır?

Zararlı Yazılım Türleri 

Zararlı yazılım saldırıları birçok şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlara bakacak olursak:

Virüsler, genel olarak e-posta şeklinde gelir. Dosya açıldığında da virüsün cihaza bulaşması sağlanır.

Fidye yazılım, cihaza yüklenir ve şifrelerin kırılması sağlanır. Veriler elde edilir ve bunun karşılığında fidye istenir. Genel olarak da günümüzde bitcoin vb. talep edilmektedir.

Scareware, genel olarak internette gezinirken karşımıza çıkan uyarı metinlerinin tıklanması sonucu oluşur. “Virüs tehlikesi var!”, “Bilgisayarınıza virüs bulaşmış” vb. uyarı mesajları ile kullanıcıları korkutarak sahte uygulamaların satın alınması sağlanır.

Solucanlar, güvenlik açığını bularak bunun kötüye kullanılması sonucunda bilgilerin kopyalanmasını sağlar.

Casus yazılım ise bilgisayara izniniz ve de bilginiz dışında yüklenen programlardır. Bu sayede tüm bilgilerinize ulaşılması sağlanır.

Truva atı, kullanıcıların kendi indirip kullandıkları zararsız gibi görünen uygulamalardır. Ancak çalışmaya başladığında saldırı, casusluk, veri çalımı gibi kötü niyetli uygulamalardır.

Bilgisayarınızda Zararlı Yazılım Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Zararlı yazılım saldırıları olup olmadığını anlamanın bazı belirgin işaretleri bulunmaktadır. Bunlar ise:

 • Bilgisayarın performansının yavaşlaması
 • Kullandığınız arama motoru kullanmadığınız ya da niyetinizin olmadığı sitelere sizi yönlendirir.
 • Bilgisayarı başlatma ya da kapatma sorunları yaşaması
 • Sık sık görünen reklamlar
 • Tüm bunları düzeltmek için satın alma reklamları çıkması gibi işaretleri görürseniz zararlı yazılım saldırıları olma olasılığı o derece yüksektir denilebilir.

Aynı zamanda virüs olduğunu belirten ya da tarayıcı yönlendirilmesi yaşanan durumlarda bilgisayara zararlı yazılım bulaştığı söylenebilir.

Bilgisayarı Zararlı Yazılımlardan Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle mutlaka cihazlarınızı korumaya yönelik neler yapabileceğinize dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için de çevrimiçi olduğunuzda, yani internette gezindiğinizde bilmediğiniz bağlantılara tıklamamanız gerekmektedir. E-mail, sosyal medyadan gelen linkleri tıklamamanız önemlidir.

Güvenlik yazılımları için resmi web sitelerini kullanarak satın alma işlemlerini yapmalı ve bilinir sitelerden indirilmelidir.

Düzenli olarak bilgisayarınızı kontrol etmeniz de son derece önemlidir. Bilgisayarınızda bulunan güvenlik yazılımları ile cihazınızı taratarak virüs bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz. Bu konuda fazla bilginiz yok ise de güvenebileceğiniz bir kişiden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak banka hesap ve kredi kart ekstrelerinizi kontrol edebilir ve size ait olmayan herhangi bir çekim yapılıp yapılmadığını da kontrol edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap